576 De herkenningsteekens zijn bij de beide Atjeh-expeditiën gebleken ten eenenmale zonder nut te zijn geweest. Het gebrek aan verband, dat tusschen de dwangarbeiders, zoowel onderliDg als met het kader, bestond, is gebleken door die middelen in het minst niet te worden verholpen. Eene vaste organisatie in vredestijd en daardoor de gewoonte van tucht en orde en de persoonlijke bekendheid van opzichters, mandoers en dwangarbeiders met elkander, ziedaar alweder het eenige middel om verwarring en wanorde te voorkomen. Zonder deze, de beide genoemde expeditiën doen het ons zien, baten geene herkenningstee kenen, hoe kwistig ook aangebracht; met haar, de oorlog na 1876 leert het ons even duidelijk, zijn zij volkomen overbodig. Slechts een nummerpenning, zooals die waarvan de vrije geniewerklieden waren voorzien, zou van nut kunnen zijn, als controle bij uitbetalingen, bij herkenning van lijken, enz. en denzelfden dienst kunnen doen als het stamboeknummer voor den soldaat. Zij mag dan echter ook alleen als controle-middel worden beschouwdde constateering van de identiteit van dwangarbeiders moet door het opzichtvoerend per soneel kunnen geschieden. Moet men aan eene onverwachts noodig geworden expeditie een duizendtal koelies medegeven en is, zooals thans, geen georganiseerde transporttrein djsponibel, dan moet men echter wel herkenningstee kens aanwenden. Zonder organisatie en zonder herkenningsteekens komt. er zeker van het transportwezen niet veel terecht. Men moet dan echter een merkteeken bezigen, dat niet kan worden afgelegd, dus geen merken op kleeren of losse lederen armbanden, maar b. v., zooals de intendant Hofstede reeds vóór de 2e Atjeh-expeditie in overweging gaf, een ijzeren, om den arm sluitenden band, met daarin geslagen nummer. Zulk een merk, waarvan de dwangarbeider zich niet kan ontdoen, zoude ten minste eenig nut kunnen hebben. Wat aangaat de onderscheidingsteekeuen voor de mandoers, deze kunnen dezelfde blijven als thans voor hen gebruikelijk zijn, nl. een armband, voorzien van de letter M. Dat zij zich hiervan zullen ontdoen, behoeft natuurlijk niet gevreesd te wordenhun belang verzet zich daartegen. Betaling.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 587