is een militair trotsch op. Geld behoeft het niet te kosten, ieder zal gaarne dat onderscheidingsteeken uit eigen middelen willen betalen. Geef den muzikanten b. v. een rand van de eene of andere stof om den kraag of om de randen der mouwen. In Nederland hebben ze im mers ook allen een distinctief; waarom hier niet? Nu zijn allen ge lijk en moeten nagenoeg denzelfden dienst doen. Zooals boven terloops gezegd werd, zijn er te veel muziekkorpsen, die bijna alle middelmatig of slecht zijn. Het aantal nu bestaande korpsen moest tot de helft worden verminderd, doch de formatie van ieder korps worden uitgebreid, van 12 tot minstens 18 man; dit moesten effectieve muzikanten worden, met een onderscheidingsteeken op mouwen of kraag en van andere diensten vrijgesteld (dit nader te regelen). Om betere muziekkorpsen bij de bataljons infanterie en andere korpsen te verkrijgen, komen we dus op het volgende neer: le. Geen kapelmeesters aanstellen zonder een degelijk examen; 2e. Verbetering in den toestand der muzikanten, en •3e. Verandering van de formatie der muziekkorpsen. Het programma van examen zal vooraf moeten worden vastgesteld, en de examens zullen streng moeten worden afgenomen, en wel te Batavia Eene voorname zaak blijft nog ter bespreking over, nl. het aan schaffen van instrumenten en muziek. Thans heeft ieder korps het recht om muziekinstrumenten, enz., te bestellen, waar het wil. Doch zoude het niet anders kunnen gevonden worden, waardoor meer eenheid verkregen wordt? Men heeft muziekkorpsen, waarbij men twee, drie, soms vier soorten instrumenten heeft, d. w. z. uit zooveel verschillende fabrieken. Ieder officier met de muziek belast of kapelmeester, die, gegrond of niet, voorliefde heeft voor de eene of andere fabriek, bestelt ook daar de benoodigde instrumenten, zoodat men weinig muziekkorpsen zal vinden met ééne soort instrumenten. Dit is niet goed. Waarom moeten altijd de instrumenten uit Europa besteld worden? Omdat men meestal den neus optrekt voor wat men hier van dat soort van zaken koopt., en ook omdat de instrumenten in den regel te duur zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 58