48 Tegen het zelf in Europa bestellen valt veel te zeggenl6. duurt het lang voor men het bestelde heeft, minstens 4, doch meestal 5 maanden; 2e. heefc men last met inklaren, enz., waarbij commissieloon, enz., moet betaald worden, wil men niet steeds iemand anders lastig vallen; 3e. betaalt men veel aan transportkosten; 4C. heefc men de risico, dat de instrumenten slecht zijn, en dat zij moeten worden terug gezonden met nog eens dezelfde moeite en kosten, of men moet andere bestellen, waarmede alweer zooveel maanden verloren gaan; 5°. loopt men het gevaar van zee- of andere beschadigingen, enz. Het geld, dat jaarlijks in Indië door de verschillende muziek korpsen op deze manier wordt uitgegeven, zal zeker eene aanmerkelijke som bedragen. Dit geld nu kon worden uitgespaard, wanueer alle korpsen in Indië hunne instrumenten en muziek bestelden bij ééne firma, en uit ééne fabriek, waarvan alsdan eene agentuur op Java zoude moeten geves tigd zijn, b. v. te Batavia. In Frankrijk doet men hetzelfde, daar alle muziekkorpsen van het Fransche leger hunne instrumenten krijgen uit de fabriek van Gautrot ainé Co. te Parijs, die ik dan ook voor ons doel als de beste kan aanbevelen. De evenbedoelde agent zal zich dan moeten verplichten alleen in strumenten uit die fabriek te leveren tegen verminderde, doch vaste prijzen. Die instrumenten zouden te Batavia, de beste plaats daar toe, kunnen gekeurd worden door eene commissie, waartoe de kapel meester der stafmuziek, met eenige stafmuzikanten, zou moeten behooren. Voor emballage, terugzenden, reparatiën, enz., zou eene nadere overeenkomst moeten gemaakt worden, waardoor de instrumenten zeker niet duurder doch veel vlugger en evengoed kunnen geleverd worden, als dat men ze zelf uit Europa bestelt. Op deze wijze verkrijgt ieder muziekkorps dezelfde instrumenten, men kan onderling ruilen, en alle reparatiën kunnen dan bij den agent geschieden, terwijl men nu dikwijls genoodzaakt is instrumenten tot dit doel naar Europa te zenden of af te keuren. Van dwang kan in deze geen sprake zijn, doch ik geloof, dat ieder het gemakkelijke en voordeelige van deze regeling zal inzien. X

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 59