EEN RICHT- EN SCHIETBOK. {Met eene plaat.) De lezing van het opstel van St. Hubert in No. 10 van den ze ventienden jaargang van dit tijdschrift, folio 350, laatste alinea, heeft mij aanleiding gegeven der redactie te verzoeken mijn in het jaar 1883 aan het Legerbestuur gedaan voorstel, betreffende een door mij uit gedachten richt- tevens schietbok, in dit tijdschrift op te nemen. Bedoeld instrument, dat op mijn last vervaardigd werd en in de practijk bleek in alle opzichten te voldoenbevindt zich thans bij het 2e depotbataljon te Magelang. Romswinckel generaal-majoor. Voorstel tot invoering van een nieuwen richtbok. De richtbokop het oogenblik bij het Indisch Leger in gebruik, en beschreven in het 2e deel, le afdeeling, 1, sub g van het Voorschrift betreffende de Wapenen en de Schietoefeningen bij de In fanterie voldoet niet aan de eischen, die men aan een dergelijk in strument in den tegenwoordigen tijd mag en moet stellen, en voorna melijk geldt dit voor de horizontale beiveging aan het geweer te geven. Het voortdurend zoeken naar de oorzaken, die aanleiding geven tot het slecht schieten van onze infanterie met de prachtige geweren, waarmede zij bewapend is, vestigde bij mij de overtuiging dat, afge scheiden van de physische oorzaken (gevolgen van dronkenschap, enz.) voornamelijk in rekening moet gebracht worden het slecht of niet hegrijpen van de theorie van het schot van de zijde der soldaten, het niet kunnen peilen van hunne onwetendheid van de zijde der in- structeurs. Kan men een instrument vinden, dat den instructeur de gelegen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 600