590 heid opent, om bij het richten en mikken met behulp van den richt- of schietbok (A, 2e afdeeling, 2e deel van het voorschrift) de gaatjes in de papieren schijf.bij goede richting, niet „dicht bij elkander", maar „in elkander" te doen vallen, dan is daardoor een middel van controle voor de onderwijzers en tevens een heerlijk experiment ge vonden, om bij de soldaten het vertrouwen op de deugdzaamheid van hun wapenen ook in hun eigen bedrevenheid te doen geboren worden of te bevestigen. Laat men die oefeningen dan gepaard gaan met het individueel vuren met losse patronen, ten einde den schutter te oefenen in het beheerschen zijner zenuwen en het aftrek ken zonder rukken., dan heeft men alles gedaan wat als voorberei dende oefening van het werkdadig schieten moet verricht worden. Een man, die aan beide bovengestelde eischen voldaan heeft en blij ken mocht geven geen goed schutter te zijn, kan voor onwilligheid gestraft worden, wijl men de zekerheid heeft dat van niet kunnen geen sprake kan zijn. Bovenstaande beschouwingen zijn de aanleiding geweest tot het uitdenken van den richt- en schietbok, waarvan een teekening hier nevens wordt overgelegd. Die teekening, door de welwillende hulp van den commandant van het korps genietroepen vervaardigd, is uit zich zelf zóó duidelijk dat eene nadere beschrijving overbodig mag geacht worden. Als eerste en voornaamste voordeel van dat instrument mag niet onvermeld gelaten wordendat de recruut. het geweer geheel voor schriftmatig kan aanvatten en dat hij daarbij ook geheel volgens de voorschriften houding kan nemen; het richttoestel toch kan, naar de verhouding van 's mans taille, langs de verticale stang zoodanig op en neer bewogen worden, dat hij recht opstaande de kolf tegen den schouder kan plaatsen. Een tweede, mijns inziens niet te versmaden voordeel van het besproken instrument is daarin gelegen, dat daardoor de invoering der kamerschietcylinders overbodig wordteene bezuiniging die èn financieel èn technisch niet over het hoofd gezien mag worden. Fi nancieel zouden die cylinders tot belangrijke uitgaven voor aanschaf fing en reparatiën aanleiding geven. Technisch daargelaten dat de ammunitie waarschijnlijk meermalen zou blijken minder goed te

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 601