59 grassnijders, 1 paardenarts, 2 Engelsch schrijvende klerken, 1 tolk, 1 chuckler 1 smid, 1 leerlooier en 1 ossendrijver; totaal gene raal 158 Inlanders. III. De Artillerie. Evenals in de gouvernementen van Bengalen en Bombay bestaat de Artillerie van Madras uit: Rijdende, Veld- en Vestingartillerie. Over de onderverdeelingen in zware en bergartillerie later. De staf der Artillerie bij de leger- of militaire afdeelingen bestaat uit: (1) 4 kolonels, 6 luitenant-kolonels, 4 adjudanten, 2 instructeurs voor het rijden, totaal 16 officieren 3 sergeanten-majoor, 2 sergeanten- trompetter, 4 schrijvers, 3 eerste hulpinstructeurs voor de geschut- exercitiën, 1 tweede hulpinstructeur voor de geschutexercitiën, totaal 13 onderofficieren benevens 4 bhisties, 4 mihtars (2) en 5 paarden (3). 1De Britsche Artillerie- Deze, bestaat uit Rijdende, Yeld- en Vestingartillerie. Een der batterijen Vestingartillerie is eene batterij zware Veldartillerie. Twee der batterijen of compagnieën Vestingartillerie zijn Bergbatterijen, d. w. z. een dezer compagnieën wordt genoemd de vestingcompagnie met berggeschut, terwijl de andere compagnie de bergbatterij genoemd wordt. Deze vestingcompagnieën schijnen alleen gedurende haar verblijf in Indië als batterijen zware Veld- en Bergartillerie dienst te doen; tusschen beide bergbatterijen bestaat, wat de organisatie cn formatie betreft, groot onderscheid; hierover later. Ook tusschen de batterijen van dezelfde artilleriesoort rijdende en veld- b. v. bestaat, wat de formatie van het daaraan toegevoegde lnlandsch personeel betreft, onderscheid, naarmate die batterijen zich b. v. in het gouvernement van Bombay of dat van Madras bevinden. In sommige opstellen, over de formatie van het Britsch-Indische leger handelende, wordt o. m. gezegd, dat voor elk paard een grassnijder is aangewezen. Dit is onjuist. Eene rijdende batterij telt b. v. zoowel in het leger van Bombay als dat van Madras 178 troepen- of rijks- (1) Zie eerste gedeelte van dit opstel. (2) In de Madras Army List staat voor mihtar het Engelsche woord sweeper. Wij weten echter nu, dat de sweeper geen veger, maar niets anders dan de latrine knecht is. (3) Worden in de Bengal en de Bombay Army List niet vermeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 70