60 paarden; doch in het eerstgenoemde leger zijn daarvoor (zie tweede gedeelte van dit opstel) slechts 60 grassnijders aangewezenterwijl dit aantal in het laatstgenoemde leger 178 bedraagt. a. Rijdende Artillerie. Het leger van Madras telt 2 rijdende batterijen, die te Secunde- rabad en Bangalore in garnizoen liggen. De formatie van liet Euro- peesch personeel is opgegeven in het eerste gedeelte van dit opstel. (1 Het aan elke batterij toegevoegde Iulandsch personeel bestaat uit: 1 tindal, 12 magazijnsknechten, 3 jemadar-syces (2), 118 syces (2), 178 grassnijders, 3 ossendrijvers, 5 puckallies, 1 bhistie, 1 baas smid (maistry smith), 1 vuurwerker (fireman), 2 vijlsmeden (filemen), 2 hamersmeden (hammermen), 1 baas-timmerman (maistry carpenter), 1 timmerman (3) en 2 mooehies (4); samen 331 Inlanders (5); be nevens 7 ossen. b. Veldartillerie. De Veldartillerie telt in dit leger 8 batterijen, die over de navol gende garnizoenen verspreid zijn: 1 te Bellary, 3 te Bangalore, 1 te Secunderabad, 1 te Kamptee en 2 te St. Thomas' Mount. De for matie van het Europeesch personeel der batterij is dezelfde als die in de legers van Bengalen en Bombay. Behalve de 110 rijkspaarden, telt elke batterij 7 ossen. Het aan elke batterij toegevoegde In- landsche personeel bestaat uit: 1 tindal, 12 magazijnsknechten, 3 jema dar-syces, 71 syces, 110 grassnijders, 3 ossendrijvers, 3 puckallies, 1 bhis tie, 1 baas-smid, 1 vuurwerker, 2 vijlsmeden, 2 hamersmeden, 1 baas" (1) Bij de Britsche Artillerie noemt men den ivheeler den timmerman en is de carriage-smith de eigenlijke smid. Zoo is de saddler de zadelmaker, terwijl de collar - maker belast is met het maken en herstellen van trek- en draag tuig. (2) Een syce of sdis is niets anders dan een groom of stalknechteen jeinadar- syce, een chef der stalknechts. Onjuist is het, zooals wel eens wordt beweerd, dat 1 syce 2 paarden moet oppassen. Zie ook de hierboven gemaakte opmerking betref fende den grassnijder (3) Zie het aangeteekende betreffende deze werklieden in de 3e noot onder de In dische Cavalerie van het leger van Madras. (4) Een moochie of munsji is een Arabisch woord en beteekent tollc. l)e tolk ver vult tevens de functiën van taalmeester en schrijver. (5) In het leger van Bombay bedraagt dit aantal slechts 214. Zie tweede gedeelte van dit opstel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 71