EEN WOORl) TEGEN HET MUILDIER. Het onlangs in de nieuwsbladen medegedeeld bericht, dat alle berg- batterijen op Java benevens de beide sectiën op Padang en Makassar eerlang met muildieren, als trek- en draagdieren, zullen worden voor zien, zal waarschijnlijk eerstdaags bevestigd worden. Reeds geruimen tijd waren plannen desbetreffende aanhangig, in ver band met de spoedige ingebruikstelling van het stalen bergkanon van 7cm. A., waarbij eene verdeelbare affuit zal toegepast worden. Over deze affuit reserveeren wij ons hierna een enkele opmerking. De commissie van officieren tot aankoop in China is vertrokken en schijnt, ondanks de aanvankelijke tegenspoeden, thans werkelijk aan het aankoopen te zijn, zoodat wij eerlang een groote bezending van die muildieren, bijna schreven wij gedrochten, zullen zien ver schijnen. Mogen er al, vooral onder hoogere autoriteiten, enkele voorstanders van muildieren zijn, velen, die deze dieren van nabij gekend hebben^ zullen eene algemeene invoering bij al de afdeelingen bergartillerie betreuren. Ware onze lichtste bereden artillerie in waarheid Bergartillerie, dan voorzeker zouden muildieren daarbij op hunne plaats kunnen zijn, hoewel het ons voorkomt dat China nog geschikter plaats voor hen is. De in de kuststreken garnizoen houdende afdeelingen bergartillerie behoorden echter, roet uitzondering van de sectie te Padang, niet aldus te worden geheeten. Noch te Batavia, noch te Soerabaja of Makassar zijn voor oefeningsplaatsen zelfs de geringste heuveltjes te vinden, wel daarentegen treft men om die plaatsen veel sawahs en modder aan, zoodra de groote wegen worden verlaten. Een

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 77