68 De middelen, om een muildier zooveel mogelijk aan bovenbedoelde sleur te gewennen, zijn in hoofdzaak vermoeienis en goede behan deling. Het moe en daarmede volgzaam maken nu is alleen in berg- terreinen te bereiken In de vlakte loopt het, zonder moe te worden, met zware lasten over groote afstanden dom voort, om bij het ontmoeten van een modderpoel of natte sawah zich daarin behagelijk neder te vleien. Noch aan de bevelen der officieren en onderofficieren, noch aan de meest verleidelijke of hardhandige pogingen van stukkenrijders en kanonniers stoort onze sinjeur zich in het minste, en meermalen is het sommigen voorgekomen, alsof klappen hem in een dergelijke positie aangenaam aandoen. Althans bij zeer veel slagen worden zijn oogen steeds kleiner, alsof hem een genotvol oogenblik bereid werd. Bemodderd raken van den last is steeds het gevolg, terwijl afladen meestal noodzakelijk is, als wanneer het muildier zich onder het openen der oogen weder verheft, terwijl de manschappen zijn werk moeten verrichten en de lasten uit den modder slepen. Het muildier in de vlakten van Insulinde leert dus niet gehoor zamen, aangezien daartoe de prikkel ontbreekt, en niets het belet zijn modderneigingen bot te vieren. "Wellicht zijn deze laatste het gevolg van het warme klimaat; doch waarvan zij het gevolg mogen zijn, doet minder ter zake, nu het feit eenmaal bestaat. De onlangs uit China ontvangen en te Batavia ontscheepte en inge deelde muildieren voldoen in hooge mate aan bovenstaande schets, niet tegenstaande alle middelen beproefd zijn hen meer bruikbaar te maken De met dezelfde bezending te Semarang ontscheepte Chineesche muildieren, welke daarna op Salatiga bij de bergbatterij gedirigeerd zijn, leverden een veel beter, zoo niet goed resultaat op. Door lange marschen op de berghellingen is men er aldaar uit stekend in geslaagd het muildier moe en volgzaam te maken en er dat nut van te trekken dat men er zich van had voorgesteld. "Wellicht dat het koelere klimaat de verstandige behandeling aldaar te hulp kwam, althans het feit bestaat, dat de muildieren in die bergstreken volstrekt geen pogingen doen in natte sawahs te gaan liggen zij hebben aldaar misschien minder behoefte zich te verkoelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 79