71 heeft men, in navolging van vele buitenlandsche mogendheden, ook in Indië helaashet oog op muildieren laten vallen. Het spreekt van zelf, dat in bergterreinen het dragen van kanon en affuit voordeelen boven trekken kan opleveren, wanneer het noodig is zich met die artillerie langs smalle rotspaden te bewegen. Dat men evenwel ook bij de buitenlandsche legers kennis heeft gemaakt met de weinig beminnelijke eigenschappen van het muildier moge uit het volgende blijken. Een Oostenrijksch zeeofficier deelde ons onlangs mede, dat hij er getuige van was geweest, hoe een muildier, met kanon beladen, op een smal rotspad naast een diep ravijn plotseling bleef staan en wei gerde zich voor- dan wel achterwaarts te bewegen. Voor de volgen den was de passage volkomen belemmerd en men moest eindigen (het was in oorlogstijd, wij meenen in de Herzegowina) den koppigen vriend met kracht van handspaken en touwen met last en al in den afgrond te storten, ten einde verder te kunnen marcheeren. Vraagt men of het voor het Indische leger veel nut zal afwerpen, dat men enkele rotspaden met de gedragen artillerie kan gebruiken, wélke met door paarden getrokken bergstukken niet zouden kunnen worden betreden, wellicht is dit nut niet bijzonder groot. Het zal toch wel tot de uitzonderingen behooren, dat men dergelijke bijna ontoegankelijke paden, waarop de artillerie bovendien volkomen weer loos is, niet zoude kunnen vermijden door om te trekken. Overigens is het van algemeene bekendheid dat de moedige Indische paardjes op bijna alle terreinen bruikbaar zijn, en bovendien zijn onze kanon uiers niet bang hunne handen vuil te maken, mocht het noodig zijn bij het helpen der paarden of bij het dragen van stuk en affuit door zeer smalle wegen. Artillerie, die bij voorkeur zich op goede wegen en open terreinen beweegt, uit den aard van haar aandeel in den strijd, zal zich dus wel uiterst zelden in terreinen moeten bevinden, waar de paarden ons in den steek zouden laten. Een ander groot voordeel van het dragen der stukken boven trekken is gelegen in de omstandigheid dat modder en zand zoo min mogelijk met het stuk in aanraking mogen komen. Vooral bij het eerstdaags in te voeren stalen bergkanon met juist

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 82