72 passend sluitstuk en bijbehoorende af'sluitplaat en ring moeten on reinheden daaraan zorgvuldig worden vermeden, om de afsluiting te verzekeren en het onbruikbaar worden te voorkomen. Ware men bij het dragen van het kanon door muildieren in mod der of sawah er van verzekerd deze onreinheden uit de sluitinrieh- ting te weren, het voordeel hiervan zoude groot zijn. Boven evenwel werd betoogd, dat deze zekerheid bij het modderligplaatslievende muildier niet groot is. Door paarden getrokken bergstukken hebben, bij toepassing van een goede mondstop en kulasovertrek, nog meer kans een zuiver sluitstuk te behouden bij het bewegen door sawahs enz., dan de door muildieren gedragene. Zelden toch zijn de sawahs zoo diep, dat een stuk, liggende op de affuit, met de modderoppervlakte in aan raking komt, terwijl daarentegen een behagelijk zijwaarts nederzinkend muildier het door hem gedragen kanon geheel in den modder zal doen verdwijnen. Dat het in hooge mate onwenschelijk is het stalen bergkanon met modder en zand in aanraking te brengen, blijkt uit het feit dat men alleen om zulks bij het schieten te vermijden, een geheel nieuw model affuit heeft ontworpen en beproefd. Het kwam bij de oorspronkelijk door de firma Krupp geleverde affuit meermalen voor, dat kanon en affuit bij het schot steigerden en achteroversloegen, waarbij al de openingen van de kulas, die het eerst weder met den grond in aanraking kwam, met zand en modder gevuld werden. Een algeheele schoonmaak van kulas en sluitstuk was het noodzakelijk gevolg, en eerst daarna konde het volgende schot weder afgegeven worden. Behalve kans op beschadiging, had men dus het groote nadeel van tijdverlies tusschen twee schoten, hetgeen vooral in den strijd zeer nadeelig zoude zijn. Eene langere, de zoogenaamde verdeelbare affuit werd ontworpen en in beproeving genomen en, na vergelijking met nog andere mo dellen, als de beste aangemerkt ter voorkoming vau het achterover slaan. Nog andere voordeden waren aan deze affuit verbonden, als b. v. gemak bij het worpvuur en niet te zware last bij het dragen, door de verdeelbaarheid in twee stukken. Wellicht heeft het aannemen van de zoo zware, verdeelbare affuit het besluit tot invoeren der muildieren in de hand gewerkt. Mocht

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 83