V 73 dat het geval ziju, dan ia zulks zeker te betreuren, te meer daar de vraag rijst of de verdeelbare affuit wellicht niet iets korter en daardoor veel minder zwaar had kunnen zijn, terwijl toch het niet achterover slaan verzekerd bleef. Bovendien doet zich de vraag voor, of de zooveel lichtere Kruppaf- fuit niet gebezigd had kunnen worden, wanneer men den staart niet met een plaat, doch met een of twee flinke rollen met dikke assen op den grond hadde doen steunen. De slepende wrijving op den grond ware omgezet in rollende wrijving, en wellicht ware omslaan van deze zoo lichte en daardoor verkieselijke affuit eveneens voor komen. De te groote terugloop ware bij zulk een affuit steeds te regelen met remtouwen aan de raderen. Wordt ten laatste de beweegbaarheid vergeleken van met paarden bespannen en door muildieren gedragen of getrokken bergstukken in de sawah, dan volgt uit bovenstaande schets van het karakter des muildiers, dat een ieder, die daarmede bekend is, zeer zeker paar den zal prefereeren om uit te rukken. Het moedige Makassaarsche paardenras, dat bekend is door vol hardenden ijver en kracht zonder zoo zenuwachtig te zijn als het meer levendige en gevoelige Sandelhout paard, zai voorzeker bij het trek- ken met tweeën niet achterstaan bij een muildier. Hierbij komt nog de omstandigheid, dat het verstandige paard zich gaarne door kracht van handen van de kanonniers zal doen helpen, terwijl daarentegen een muildier te dom is om hulp te begrijpen en zijn zucht tot wederstreven hem ingeeft, zich tegen iedere hulp als het ware werktuigelijk te verzetten' Nog enkele andere nadeelen, aan de invoering van het muildier verbonden, liggen te zeer voor de hand om daarover veel uit te weiden. Zij zijn in hoofdzaak groote duurte, moeielijkheid van aanschaffing, ja zelfs in tijdeu van oorlog met eene Europeesche mogendheid on mogelijkheid daartoe. Bovendien wekken zij lusteloosheid op bij stuk- kenrijders en kanonniers, vooral wanneer, zooals nu te Batavia het geval is, hunne kameraden terzelfder plaatse bjj eene veldbatterij mogen dienen. Van deze moeielijkheid hebben wij reeds bij den eersten aankoop een leerzaam proefje gehad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 84