IETS OYER KLUISTEUMIDDELEN Het vinden van een, in alle omstandigheden doelmatig kluister middel bleef tot nu toe nog steeds een onopgelost vraagstukmen ga slechts de „Beknopte overzichten van Proeven en Oefeningen bij het wapen der Artillerie van het Ned. O. I. leger" over 1871,1872 73, 187475 en 187678 na. Verscheidene werden beproefd geen enkel echter bevredigde in alle opzichten. Vandaar dat ik de aandacht wensch te vestigen op een klui stermiddel, dat, uit Frankrijk afkomstig, in het vorige jaar bij de be reden wapens te 's Hage in garnizoen werd beproefd. Wel is mij het officieel rapport omtrent die kluistermiddelen onbekendwat ik daaromtrent echter hoorde en zag, stemde zeer gunstig. Bedoeld middel bestaat uit een ring van rond staafijzerde mid dellijn zal ongeveer 25 c. M. bedragen. Door middel van halsband en longe worden een twaalftal paarden aan bedoelden ring vastge bonden straalsgewijze daaromheen staande, houden zij gezamenlijk dien ring zwevende, op ongeveer 1 M. afstand boven den grond en kunnenjuist door hun straalsgewijze plaatsing niet met den ring wegloopen. Dicht bij de kazernes van de cavalerie en artillerie te 's Hage wonende, was ik dagelijks in de gelegenheid de proeven met dit kluistermiddel van nabij te ziende paarden stonden zeer rustig slechts een paar moesten voor hun voortdurend slaan worden af gezonderd. Op deze wijze gekluisterd, zag ik pansement houden en voeren met behulp van den mondzakook hierbij stonden de paarden zeer stil. Of ook bij nacht proeven werden genomen, is mij onbekend; waarschijnlijk hadden deze tijdens de veldmanoeuvres plaats. Dit kluistermiddel met een paar officieren van de divisie artillerie

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 97