119 Het verdient aanbeveling deze oefeningen vooral met zorg te hou den. Wie bij eerstbeginnenden de velddienstoefeningen naging, is het voorzeker meermalen voorgekomen, dat door de posten met de grootste opmerkzaamheid werd bespied wat op 1000, 2000 passen van hen af voorviel, maar dat zij niet opmerkten, dat er ter zelfder tijd in hunne onmiddellijke nabijheid onraad schuilde, of omgekeerd. Zij moeten leeren, en dit reeds bij deze voorbereidende oefeningen, hun aandacht te verdeelen over een hun aangewezen terreinstrook, en daarop mag dan ook niets kunnen gebeuren, wat hun oog ontsnapt. Zal het hun later herhaaldelijk voorkomen, dat zekere terreinpunten bijzonder aan hunne aandacht worden aanbevolen, dan zal het hun na bovenbehandelde oefeningen niet moeielijk vallen, dit te doen zon der nog omtrent het overige van het terrein de noodige waakzaam heid uit het oog te verliezen. 2. Als op bovenvermelde wijze de recruten hebben leeren rond zien op het terrein, dan wordt met oriënteeren vervolgd (§§11 en 12). Eenvoudigheid in behandeling wordt ook hier ten zeerste aanbevolen. Men kiest voor inleiding dezer oefening een weg uit, die van Oost naar West gaat en zoo mogelijk naar het Oosten een vrijen horizon heeft. Er wordt zoo vroeg uitgerukt, dat de opgang van de zon op het terrein kan worden afgewacht. Bij het opgaan vestigt men de aandacht op het punt, waar de zon zich aan den horizon vertoont. Hoewel de zon slechts tweemaal in het jaar (22 Maart en 23 Sept.) juist in het Oosten opkomt, zoo wordt den recruten, ook al heeft die oefening niet plaats op één der vermelde datums, toch gezegd, dat het punt van opgang het Oosten is, zonder meer. Een sabel of stok wordt in den grond geplaatst. Men maakt de recruten opmerkzaam op de richting van de schaduw, vertelt hun, dat gedurende den voormiddag die schaduw naar een streek wijst, die men het Westen noemt; dat in den namiddag het omgekeerde het geval is en de schaduw naar het Oosten wijstdat de weg, waarop de troep zich bevindt, in de richting van de schaduw gaat en dus van Oost naar West loopt, enz. Met behulp van de zon kunnen zij nu de richting van het Oosten en Westen op het terrein bepalen. Men stelt hen nu met den rech-

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 128