121 6. Is het oriënteeren op bovenvermelde wijze met voldoend resul taat beoefend bij dagdan moet des avonds hiertoe worden uitgerukt. Bij het oriënteeren bij nacht moet kennis gemaakt worden met eenige sterrenbeelden. 7. In de eerste plaats met het Zuiderkruis, vier sterren, die in den vorm van een kruis aan het zuidelijk gedeelte van den hemel staan. De instructeur zal de recruten op dien vorm wijzen, op de hoogte (lange lat) van het kruis; hij zal hun mededeelen, dat die vier sterren evenals alle andere in het Oosten opkomen en in het Westen ondergaan. Hij vestigt de aandacht er op, dat, wanneer het kruis in het Oosten opkomt, het op zijde ligt, het hooger stijgende zich opricht, vlak vóór den aanschouwer rechtop staat, om daarna naar het Westen over te hellen en aan het Westen gekomen weer op zijde te liggen; dat het dus is alsof het kruis aan een koord bevestigd is, dat onder aan het kruis vastgebonden en in het verlengde der lange lat gespannen met het andere eind ergens aan een punt in den horizon is bevestigd dat dit punt yjiet Zuidenis en men zich dus met behulp van dit sterren beeld kan oriënteeren. Het is dan noodig de recruten te wijzen op andere sterren, die, eveneens in den vorm van een kruis geplaatst, evenwel niet kunnen dienen om het Zuiden te vinden en hun in het sterrenbeeld de Cen- taurustwee schitterende sterren, in de onmiddellijke nabijheid van het Zuiderkruis geplaatst, een middel aan te geven om met zekerheid laatstgenoemd sterrenbeeld te vinden. Deelt nu de instructeur bij wijze van illustratie mede, dat die beide sterren volgens de oude volken de oogen waren van een dier, dat half mensch, half paard, den naam van Centaurus droeg; dat van alle sterren aan den hemel deze het meest nabij de aarde zijn, hoewel het licht toch nog 3) jaar noodig heeft om tot ons te komen en die werelden dus drie en een half jaar vergaan kunnen zijn, alvorens zij door ons aan den hemel gemist worden, dan doet hij daardoor mededeelingen, die, op zich zelf wel van geenerlei waarde voor den soldaat, zijn geheugen echter zullen te hulp komen. 8. Op deze wijze het Zuiderkruis behandeld als middel om zich te oriënteeren, moet, voor het geval het zuidelijk gedeelte van den hemel

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 130