mocht bewolkt zijn, in het sterrenbeeld de Wagen" oi „Groote Beer" het middel worden aangegeven het Noorden te vinden. Men wijst de recruten ook hier op het beeld dat deze sterren aan den hemel vertoonen, en hoe het verlengde der beide sterren, die de achterwielen van den wagen voorstellen, evenals bij het Zui derkruis, een punt aan den horizon aanwijst wat in dit geval het Noordenis. Als illustratie kan ook hier iets worden aangevoerd en gewezen op het sterretje in den wagen, dat als geleider den naam van nhet Ruitertjedraagt. 9. Het derde sterrenbeeld, dat bij het oriënteeren dienst kan doen, wanneer noch het Zuiderkruis, noch de Groote Beer zichtbaar moch ten zijn, is het sterrenbeeld „cfe Orionvier prachtige sterren, waar- tusschen een gordel van drie eveneens zeer schitterende sterren. Dit sterrenbeeld geeft bij opkomst het Oosten, bij ondergang het Westen aan, en daar de Indische landbouwer naar den stand van dit sterrenbeeld zijn planttijd regelt, zal hij het ten allen tijde kunnen aanwijzen. 10. De drie genoemde sterrenbeelden zullen een voldoend hulp middel aanbieden, om zonder kompas zich bij nacht te oriënteeren. De toepassing volgt nu, zooals bij dag werd aangegeven, d. w. z. men laat in een bepaalde hemelstreek marcheeren, de richting be palen van punten, die zich meer of minder helder tegen den horizon afteekenen, enz. 11. De oefeningen in het oriënteeren worden besloten met de volgende, eerst bij dag, later bij nacht. De instructeur, met zijn troep in minder bekend terrein geplaatst, gelast een marsch naar een of andere kampong, die b. v. in het Noordwesten ligt, maar niet zichtbaar is van de standplaats. De manschappen oriënteeren zich en bepalen op het terrein goed merk" bare punten in de aangewezen hemelstreek. Nu behoeft niet angst vallig recht toe, recht aan, over heg en struik aangemarcheerd te worden in de richting der bedoelde terreinpunteu, er wordt slechts gezorgd de punten te bereiken om van daaruit op dezelfde wijze te handelen als aanvankelijk op de eerste standplaats is geschied. Gedurende den marsch wisselen de manschappen elkaar af om tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 131