124 Hoewel het Diet noodzakelijk en in den beginne zelfs niet aan te bevelen is, bovengenoemde onderdeelen der voorposten met de aan gegeven afstanden achter en naast elkaar te plaatsen, zoo moeten, ofschoon op kleinere schaal, die afstanden toch evenredig genomen worden. Het doel is den jongen soldaten met één oogopslag een beeld te geven van eene rustende troepenafdeeling in de nabijheid des vijands. 15. Is de opstelling als boven geschied, dan wordt een plaats opgezocht, liefst op een der flanken, vanwaar die opstelling in haar geheel kan worden overzien. De instructeur verklaart nu hoe aangenaam en tevens noodza kelijk het is voor den soldaat na een vermoeienden marsch te kunnen uitrusten en zich gereed te maken voor hetgeen de volgende dag weder geven kan; dat dit natuurlijk ook noodig, dikwijls bovenal noodig is, wanneer de marsch den troep in de nabijheid des vjjands heeft gebracht en dat in dit geval maatregelen moeten genomen wor den om veilig te kunnen rusten. Hij wijst nu de recruten op den door witte vlaggen afgebakenden troep, als het rustend gedeelte; voorts op het overige, dat afgezon derd werd om voor de veiligheid te wakenop de onderdeelen van dat beschermende gedeelte: de schildwachten (dubbelposten), den schildwacht „voor het geweer", de rij van veldwachten. Hij toont aan, waarom het noodig is die verschillende onderdeelen in afzonderlijke liniëu achter elkaar te plaatsen; waarom de afstanden daartusschen naar de zijde van den vijand kleiner worden, enz. Hij verklaart in breede trekken het doel en den werkkring van ieder dier onderdeelen afzonderlijk; maakt met de jonge soldaten eene wandeling langs de rij veldwachten en langs de postenketenbrengt hen ook voor de postenketen, zoo mogelijk op een punt, dat uitzicht verleent over de geheele opstelling om daar na te gaan, of het behandelde be hoorlijk begrepen is. 16. Hiervan overtuigd, gaat de leider er toe over, den recruten meer bijzonder den postendienst te leeren, waarvoor een meer bedekt terrein wordt gekozen met een vrij uitzicht naar de zijde des vijands. Van het geoefend gedeelte wordt een veldwacht opgesteld met twee dubbelposten en een schildwacht voor 't geweer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 133