144 „practisch uitvoerbaar middel zou gekend hebben, om de verdedig baarheid van onze koloniën te verhoogen en dat om het eindcijfer „der begrooting zou hebben nagelaten, dat verwijt, Mijnheer de „Voorzitter, kan mij niet treffen. „Wat ik in die richting meen te hebben kunnen doen, heb ik ook „gedaan, en het is mij volstrekt geen oogenblik in de gedachten gekomen „om, ten opzichte van deze zaak, iets aan een spijker of haakje te lian- „gen, of om het een of ander pour besoin de la cause te verzinnen, „zooals de geachte afgevaardigde in beleefde termen wel niet zegt dat „ik doe maar toch beweert dat ik wellicht zou hebben kunnen doen. „Nu is het wel erg teleurstellend om van den geachteu afgevaar digde uit Dokkum (1) te hooren, dat de verdediging van de havens „van Java eigenlijk niet mogelijk is. Het is een deskundige, die het „zegt, en ik ben dus zeer onder den indruk daarvan. Ik had wer kelijk de illusie gekoesterd, dat, als men het geld er voor over „had, er wel zou kunnen verdedigd worden. Mij dunkt, dat is het „geld ten volle waard. Men kan zeggen, het gel d goed besteed te „hebben, als men de zekerheid heeft zijne havens te kunnen verdedigen. „Ik heb echter nog wel hoop, dat de pessimistische gedachten van „den geachten afgevaardigde omtrent de onverdedigbaarheid zullen „worden weggenomen door een plan dat ik hoop te ontvangen. Ik „hoop, als dat plan voorgesteld wordt, dat de geachte afgevaardigde „het zal ondersteunen. Dan heeft het meer kans om aangenomen „te worden, dan wanneer hij het als deskundige met al zijne kennis „en ervaring hier gaat bestrijden." De heer Rooseboom kwam na deze verklaring niet meer op de zaak terug. De heer Kielstra zette het debat voort en zeide: „Die zaak is nu juist 25 jaren kaDgende. Zij is aanhangig van „1861 af, toen generaal Yan Swieten zijn uitvoerig eu goed berede- ..neerd voorstel indiende, waarop de volgende legercommandant ge boord werd, die, in 1863, een even uitvoerig verslag uitbracht. Toen „kwam de zaak bij het Departement van Koloniën in behandeling en »in 1866 dus 20 jaren geleden was zij zoover, dat alles klaar (1) De heer Kielstra.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 153