146 zoover versterken, dat die niet, door eene zelfs kleine vloot kan worden onschadelijk gemaakt. Mij dunkt, zeide Z. Exc., het is wel de moeite waard dat te doen, als dat kan gebeuren, en ik heb alle hoop dat het kan gebeuren, Hiermede was het deoat over deze zaak geëindigd. Er blijkt uit dat van het terzijde stellen van plannen thans geen sprake was en dat de Min. zijn denkbeeld in zoover heeft uitgebreid dat hij, zonder verdediging in het binnenland bepaald uit te sluiten, in elk geval de versterking der havens wenscht overwogen te zien. Uit de dag bladen weten wij verder dat tot uitvoering van dat denkbeeld vier commissiën zijn benoemd, bestaande uit officieren van zee- en landmacht, eene voor elk der havens van Batavia, Soerabaja, Semarang en Tjilatjap. Die voor beide eerstgenoemde havens zijn met hun arbeid, voor zoover men weet gereed, die Van de beide andere, welke wegens gebrek aan hoofdofficieren der marine met de uitvoering hunner taak moesten wachten, totdat de Bataviaasche commissie zou zijn af- geloopen, zullen weldra volgen. Het is dus wellicht mogelijk dat bij de aanstaande begrooting over de geldelijke consequentiën dezer quaestie zal kunnen worden geoordeeld. II Op grond van het op 11 Mei 1884 gesloten vredesverdrag van Tientsin, waarbij de vestingen in Noord-Tonkin aan Frankrijk werden afgestaan, kreeg het Fransche expedirionnaire leger in Tonkin den 6on Juni d. a. v. last, de eerste dier vestingen, Lang Son, te gaan bezetten. Hoewel de Chineesche gemachtigde hiertoe mondeling zijne toestemming had gegeven, ondervonden de Fransche troepen echter een onverwachten en hevigen tegenstand en moesten zij zelfs den 24™ Juni tot den terugtocht besluiten. Zij retireerden tot Hanoi, terwijl tevens de verdere operatiën, ten gevolge van het ingevallen regenseizoen, werden gestaakt. Frankrijk en China gaven elkander de schuld van de hernieuwing der vijandelijkheden en de eerstgenoemde mogendheid eischte nu opnieuw de oorlogsschadeloosstelling, waarvau het bij den vrede van Bewerkt naar V. Löbell's Militiirische Jahresberichte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 155