175 zelf zegt dat „liet paard niet door kracht wordt gereden en gedwongen" enz? zoodat men dus komt tot de conclusie: De Inlander bezit kracht genoeg, maar hij behoeft haar niet bij 't rijden. Dat hij een slecht ruiter is en volgens mijn opinie blijft, moet dus aan audere oorzaken worden geweten. Vooreerst, is mijn bescheiden, doch positieve opinie, dat het paard wel degelijk door den ruiter gedwongen wordt, om zich naar den wil van dezen laatsten te voegenanders zou men het toch alleen aan de bijzondere welwillendheid van zijn paard moeten danken, dat men daar komt waar men wil en hoe men wil. Ik vermeen, dat een goed afgericht paard naar de hulpen van zijnen ruiter luistert, omdat het daartoe gedurende zijn africhting is gedwongen geworden door dwang middelen, welke, alle ruwheid en mishandeling uitsluitende, wel de gelijk een zekere maat van kracht eischen en, door het menschelijk verstand uitgevonden, zuiver op de kennis van den bouw en van den aard van het paard zijn gebaseerd; zie 1 van onze en van bijna iedere africhtingskunst van alle Europeesche legers. Deze dwang middelen bij elkaar genomen, vormen de africhting en hier moet ik een in uwe ooren hard klinkend oordeel over uwe protege's vellen de Javaan (gij raadt immers aan, om Javanen uit de wel varendste streken te werven mist het verstand om een door Europeanen uitgedachte africhtingskunst te begrijpen; de Javaan beschouwt het paard als zijnen natuurlijken vijand, als het beest uit de Apocalvpsis, en, om het aan zijnen wil te doen gehoorzamen, mis handelt hij het, wanneer hij nl. den moed daartoe bezit, hetgeen tot de zeldzaamheden behoort. Een Inlandsch cavalerist heeft geen hart voor zijn paardhij plaagt en slaat het, wanneer hij zulks on gezien en dus ongestraft kan doen; hij is geen geboren ruiter als de Kabyl, de Bedouin, de Czikös, de Gaucho, de Kozak. Stel echter dat de Javaan wel een geboren ruiter ware welnu, waarde E. R., zelfs dan zou hij niet deugen voor een geregelden cavalerietroep, waar de uniformiteit van opleiding en africhting een hoofdvereischte is. De Kozakken b. v. vormen in Rusland de zg. irrégulaire cavalerie de Kczak komt met een door hemzelven afgericht paard in dienst; op de kadettenscholeu worden de Kozakken, die tot officieren opgeleid worden, noch, in de rijkunst noch in den wapenhandel onderwezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 184