178 en we vonden allen zonder uitzonderingdat, de onderlinge verhouding dier drie gangen in 't oog gehouden, de bovenvermelde cijfers als vrij goed gekozen moeten worden beschouwd. Sedert de eerste handleiding voor de rijkunst het daglicht heeft gezien, is men het vrij wel er over eens, dat het harde stappen voor een jong- paard een pernicieuse gang is, enz. en we kunnen u dus niet eens dankbaar zijn voor deze mededeeling, waarbij ge zeker over 't ei van Columbus hebt gedacht. Uit hetgeen ik zoo even over 't stappen gezegd heb, volgt onmiddellijk, dat men bij ons wèl de noodige aandacht hierop vestigt. Ik heb echter wel tijden gekend, dat de paarden op een bepaald tijdstip coüte que coiite moesten worden afgericht; misschien bedoelt gij die tijden? Menigen militairen marsch heb ik te Salatiga medegemaakt en nooit anders gereden dan een paal (1500 M.) in stap in 15,' in draf in 7^' op het horloge af; dat men zoo'n stap niet kan volhouden, b. v. bjj 't passeeren van moerassen en modderpoelen of in hoog bergterrein, spreekt van zelf, maar daar is ook geen nood in. 100 M. in de minuut is, mijns bescheiden inziens, ook voor een Indisch paard niet te veel't is de zg. vrije stapwaarin gij ook de zijgangen schijnt te willen beoefenenik kan echter uw gezegde daaromtrent onmogelijk als ernstig gemeend beschouwen. Waarom worden de commando's tot de uitvoering dor zijgangen zoo vroeg uitgesproken? bij de passade b. v. reeds vóór den hoek aan de korte zijde, terwijl de beweging eefst, op 3 X na, in 't midden der korte zijde begint. Het antwoord ligt voor de hand om liet paard door halve ophoudingen in een horten verzamelden stap te doen overgaan de ruiter neemt daarbij meer croupe, brengt zijn gewicht op het binnenzitbeen en laat dan het paard, aldus voorbereid, zijwaarts treden, hetgeen in een hortenverzamelden stap geschiedt. Waarvoor dient het commando „vrij," dat uitgesproken wordt, wan neer de laatste ruiter den zijgang heeft verricht? natuurlijk om de paarden in den vrijen stap te doen overgaan. Zoudt ge dus in hetzelfde tempo, waarin de zijgangen uitgevoerd worden, willen marcheeren Dan kunt ge er zeker op aan, dat de paarden vermoei der worden dan na oen vrijen stap, ja zelfs meer vermoeid dan na een vrijen draf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 187