179 Gaarne weuschte ik te vernemen, wat ge onder een „flinken" draf verstaat; waarschijnlijk een „langen draf", want ge spreekt van „bezweet zijn" en „hijgen"; bij een eskadron, waarvan de paarden na een draf zweeten en hijgen, wordt gejakkerd en niet gereden zulk een eskadron is niet slagvaardig, al wordt daar zelfs de stap op 80 M. in de minuut teruggebracht. Vier en twintig maanden voor de africhting van een paard te reke nen, is veel te veel, vooral waar het de Sandelhout paarden geldt) welke bekend staan als zeer intelligent en leerzaamdoor paar den aan te koopen van jongeren leeftijd, dan zulks tegenwoordig geschiedt, zouden de kosten van een afgericht paard te hoog klim men. Een middel, om aan betere paarden te komen, is niet in één vloek en één zucht gevondenmen moet hier met andere factoren rekening houden dan met vraag en aanbod. Een enkel woord nog om met de africhtingskunst te eindigen. Een andere africhtingst.rens is wenschelijkhet model echter van Majoor Von M. is mijns inziens minder geschikt; 'tis te zwaar en te recht. Alweer een uwer wenschen, nl. om de jonge paarden klasses- gewijze te stallen, is sedert geruimen tijd (minstens 1-V jaar) vervuld, en het aantal paarden in de klassen wordt ook tot 10 en 11 ge bracht; ge schijnt heusch te ignoreeren hoe het hier op't stille Sala- tiga toegaat. „Bewapening" zal ik niet bespreken. Eigenlijk is het doel dezer regels hoofdzakelijk geweest om uwe beschuldiging over ons zwijgen te refuteeren; in de door U besproken africhtingskunst heb ik, naar mijn bescheiden oordeel, eecige ketterijen op 't gebied der rijkunst gevonden en heb ik mij door de „inktwellust" laten verleiden, om verder te gaan dan zulks oorspronkelijk mijn doel is geweest. SalatigaJuli 1887. C, Statkowski,

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 188