I)E HAAK, EENE NACHTMERRIE ONZER INFANTERIE. Om te voorkomen, dat de Militaire Administratie een studie van mijn opstel maakt, haast ik mij te zeggen, dat ik in geenen deele de haken bedoel, die de 5e Afdeeling van het Departement van Oor log aan den helmhoed hechtte en in de slapen van het leger drukte ik heb het uitsluitend voorzien op de haken, die de 2e Afdeeling van dat Departement ons in de Compagnieschool schonk. In de 35, 36 eu 39 van die school komt onder anderen het volgende voor „In colonne wordt alleen door de voorste of de twee voorste af- „deelingen gevuurd. Om door de beide voorste afdeelingen te doen „vuren, moeten deze vooraf(een reglement kan nooit te naïef zijn) „achter elkander op vier gelederen worden geplaatst. Wil de „C. Ct. ook de derde en achterste sectie aan de vuren doen deelne- „men, dan doet hij deze in bataille plaats nemen of op één of beide „vleugels der voorste afdeeling een haak vormen; de S. Cn. doen daartoe de vereischte commando's. Het herstellen van de colonne geschiedt op aanwijzingen van den C. Ct In de laatste zinnen nu ligt do oorzaak van de kwalen, die ons teisteren. Zij zijn het, die ons onze nachtrust rooven. In die zin nen toch worden commando's en aanwijzingen aan de vindingrijkheid van S. Cn. en C. Cn. overgelaten. Tot overmaat van ramp staat in §18 van den „Grondslag van het onderricht": „waar in het Reglement vrijheid is gelatenmag die niet worden beperkt?' Het was te verwachten, dat zulk een niet te beperken vrijheid in aanwijzingen en commando's de pas geboren haakstelling tot het troe telkind van vele C. Cn. zou maken en hen, die van hunne (militaire) jeugd af aan door de vroegere reglementen aan woorden en letters

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 189