184 opeenhooping in zulk een nauw bestek doet ons vermoeden, dat het, vooral bij kleine secties, in den triangel spoedig benauwd zal worden. Wij geven daarom, als zijne formatie soms in zwang mocht komen, den Geneeskundigen dienst in overweging, in hem de oorzaken der beri-beri te zoeken. Het scheen wel, dat de formeerder van den triangel reeds last van benauwdheden begon te krijgen. Hij liet ten minste zoo spoedig de colonne herstellen, dat mij de nacht der tijden bijzonder kort toescheen en dat ik de phalanx der Oudheid ongeveer evenlang heb mogen bewonderen, als men een vallende ster aan het hemelruim kan gadeslaan. "lot verzachting van het gebeurde mag ik als onpartijdig verslaggever niet verzwijgen, dat het geen menschen maar „lijntjeswaren die zoo eensklaps in de Oude Geschiedenis verplaatst werden. Ik heb nog velerlei andere haken gezien; doch de kiemen der beri-beri dragende phalanx en de geassureerde vleeschhouwershaak waren de belangrijkste. Voor die S. Cn., „welke nog niet in het „genot zijn gesteld" van die buitengewone haaksoorten, is de kans, om do nachtmerrie te krijgen, nog vrij groot. Vooral is dit het geval bij het ingewikkelde vraagstuk, dat men van het herstellen der colonne maakt, terwijl dit toch op zulk een eenvoudige wijze geschieden kan. Het spoedigst wordt de colonne hersteld (het Reglement wil met alle geweld in colonne terug, doen komen), als de achterste van de beide in front op elkaar opgesloten sectiën staan blijftals de voorste, door voorwaarts te marcheeren, haren afstand neemt; en als de sectiën, die in haakstelling staan, door den flankmarsch weder in colonne komen. Daartoe zullen de S. Cn. dier aangehaakte afdeelingen den kortsten weg kiezen en dus, evenals bij het formeeren der haken, zien moeten, welke uiteinde hunner sectie het dichtst bij het punt is, waar deze de colonne moet inrukken. Daarvan zal het afhangen, of zij uit de rechter- dan wel uit de linkerflank te marcheeren hebben. C, Junior,

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 193