267 De behoefte aan een depot voor de veld- en bergbatterijen. Bezit het wapeu der infanterie reeds sinds geruimen tijd een depot, en kan ook de cavalerie op een depoteskadron bogen, de artillerie is van dergelijke instelling verstoken en schijnt er dus geen behoefte aan te hebben. Dat evenwel die schijn bedriegt, wil ik, wat het bereden gedeelte van het wapen betreft, trachten aan te toonen en haal dan als eerste en beste bewijs daarvoor aan, dat reeds jaren één van de veldbatterijen (de 21° compagnie artillerie) als depot wordt gebruiktmet andere woorden is dus deze batterij eene veld- batterij op het papier! Bij mobilisatie toch zal men er zelfs niet aan mogen denken ze te velde te brengen, want daardoor berooft men zich geheel van de mogelijkheid tot verdere africhting van manschappen en paarden; en dat juist op het oogenblik van mobilisatie die africhting nog al iets te beduiden zal hebben, kan blijken uit de hiervoron aangegeven cijfers van hetgeen alsdan boven de vredes- formatie noodig is, en totaal bedragende Volgens do door mij aangegeven wijzi gingen. Eur. sergeanten12 Eur. korporaals4 stukrijders24 Inl. kanonniers560 koelies48 paarden (of muild.560 Wat het meer benoodigde kader aangaat, wellicht is dit door een eenigszins vervroegde aflevering van de op het oogenblik van mobili seering aan de kaderschool aanwezige élèves te verkrijgen. Blijft men verder ook tijdens den oorlogstoestand de noodige zorgen aan de kader- school wijden, dan bestaan er m. i. geen redenen, waarom ook verder niet het noodige kader zou kunnen worden verkregen bovendien kunnen enkele bevorderingen te velde plaats hebben. De noodige stukrijders te verkrijgeu, heb ik wel hooren zeggen, zou hoogst eenvoudig zijn. Door overplaatsing van de bergbatterijen naar de veldbatterijen zouden laatstgenoemde gecompleteerd kunnen worden de bergbatterijen zouden namelijk geen eigenlijke stukrijders. Volgons de bestaan de formatie. 12 4 56 560 599.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 276