286 teringen te zoeken in 1°. vermindering van den last van het paard door verlichting der bepakking en door het niet toelaten van te zware ruiters bij de cavalerie (het laatste ook door E. R. in N°. 6 van dit tijdschrift aan bevolen en sedert door de Alg. Order N°. 34 van dit jaar tot uitvoering gekomen) 2°. de werking van het op te richten remonte-depot 3°. het opleggen van eene vaste jaarlijksche schatting van goede leger- paarden aan de Inlandsche vorsten op Soemba, tegen behoorlijke beta ling, alvorens hun vergunning te geven tot uitvoer naar Java of elders. Vooral van de werking van het remonte-depot stel ik mij zeer gunstige resultaten voor, mits geplaatst onder direct beheer van een cavalerie-officier, wiens naam op het gebied van paarden en hetgeen er toe behoort een goeden klank heeft. Wenschelijk zoude het wel zijn den daarvoor bestemden persoon vooraf eens een kijkje te doen nemen in het Hollandsche remonte-depot, ten einde de inrichting en werking daarvan te leeren kennen of, is daarvoor geen tijd meer, in elk geval, met het oog op later, de in Nederland met verlof of gedetacheerd zijnde cavalerie-officieren steeds een korten tijd bij die inrichting te detacheeren. De oplossing van het vraagstuk hoe krijgt men hoogere Sandelhouts, ligt in de punten 2 en 3 opgesloten. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat het paard, op 21jarigen leeftijd in het remonte-depot geplaatst, zich krachtig zal ontwikkelen en na verloop van twee jaar niet te vergelijken zal zijn bij een paard van denzelfden leeftijd, dat pas per prauw is aangebracht. Maar met die krachtiger ontwikkeling zal een sterker groeikracht gepaard gaan en zal spoedig de hoogte toenemen. Stelt men nu, zooals punt 3 aangeeft, aan de Inlandsche vorsten op Soemba nog den eisch, dat de te leveren paarden een bepaalde hoogte overeenkomstig hun ou derdom moeten hebben, dan zullen binnen weinige jaren paarden van db 1 26 a 1.27 M. regel, die van 1.256 uitzondering zijn. Ten slotte kan ik niet nalaten mijne verwondering te kennen te geven over het voorstel, om de proef met de 30 Preangers bepaald te Batavia te doen plaats hebben. Waartoe, vraag ik, dient dan het depot-eskadron met zijne remonterijders en de prachtige gesloten

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 295