329 Do inhoud van compagnies- en bataljonsschool is in hoofdtrek ken dezelfde gebleven als bij het vorig reglement: bij de eerste is natuurlijk het gebruik van het geweer als stootwapen vervallen, terwijl bij de laatste de oefeningen in gesloten orde tot een kleiner aantal beperkt zijn. De brigadeschool, welke de vroegere linieschool vervangt, bevat slechts enkele korte aanwijzingen en getuigt daardoor van juiste tactische beginselen: de bewegingen eener brigade moeten alleen steunen op het geleerde bij de bataljonsschool en bij de reglementen der andere wapens, maar overigens vrijheid van handelen toelaten. Kunstige en ingewikkelde evolutiën zijn naar de tegenwoordige opvatting niet meer op hare plaats. Hoewel de Voorschriften voor het gevecht en voor het houden van oefeningen niet tot het exercitiereglement behooren, zoo kunnen ze toch bij het bespreken daarvan niet met stilzwijgen voorbijgegaau worden. In het eerste voorschrift wordt behandeld het gevecht van de compagnie, het bataljon of groofere troepenafdeelingen, vroeger voorkomende in de 2° en 3° afdeeling der tirailleurscliool, terwijl bij het tweede wordt aangegeven op welke wijze de practische en theore tische oefeningen in exercitiereglement, velddienst en gevecht gehouden en geleid moeten worden. Na dit algemeen overzicht zullen we de verschillende onderdeden van het reglement meer van nabij beschouwen. Vooraf echter moeten we ons leedwezen uitdrukken, dat aau taaien stijl niet meer zorg is besteed, waardoor de juistheid van uitdrukking dikwijls te wenschen overlaat; veelal is de oorzaak hiervati het woordelijk overnemen der oude voorschriften, maar juist dit had voorkomen kunnen worden, nu het oude niet herdrukt, doch een nieuw reglement ontworpen werd. Niet overal is voldaan aan den eisch van beknoptheidreeds de titel is onnoodig wijdloopig; Exercitiereglement voor de Infanteriezou korter zijn en tevens meer overeenkomstig het spraakgebruik. Ook de nauwkeurigheid is niet altijd in het oog gehoudeu, zoodat soms twijfel omtrent de ware bedoeling of verschil van opvatting kan ontstaan. Terecht wordt bij herhaling in het reglement de eisch gesteld,

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 338