332 In de tweede alinea van deze paragraaf moet, om niet in strijd te komen met de volgorde van het reglement, marcheeren vóór richten genoemd worden: het woordje zelf (niet zeiven) moet als bepaling van recruten onmiddellijk daarop volgen; het zal wel niet in debedoelin"- liggen, dat de recruten een oordeel leeren vellen over beoordeelen de tusschenruimten, maar wel dat ze die leeren aannemen. Trouwens de ongerijmde methode om te leeren oordeelen door het bewegen van den elleboog zou niet nieuw zijn, daar ze reeds in het oude reglement voorkomt, Het opschrift Positie van clen recruut(§14) of, zooals het inde inhoudsopgave heet, Positie van den r eer nut zonder geweeris niet juist, daar deze houding niet alleen door den recruut, maar door eiken infanterist zonder geweer of zonder getrokken sabel (kapmes) moet aan genomen worden. In §90 R. S. is meer nauwkeurig sprake van „Po sitie zonder ;:JteweerTer onderscheiding van andere houdingen, en, om gelijk te blijven in het goede streven naar het vermijden van vreemde woorden, op andere plaatsen van het reglement merkbaar, zou men aan het hoofd van deze paragraaf kunnen plaatsen Hou nding zonder geweer Bij het omschrijven van die houding is vergeten, dat de hand ge opend moet zijn, de vingers aan elkaar gesloten (de vingers gestrekt en aaneengesloten). De beweging van het hoofd 15) komt alleen voor bij het richten, het zwenken en het opmarcheeren, eerst in het derde en vierde ar tikel te onderwijzen; waarom moet die beweging dan reeds in het eerste artikel aangeleerd worden? Als spier- en gewrichtsoefening zoude zij te huis behooren bij het derde artikel der vierde afdeeling. Terecht wordt gezegd dat de recruten gericht moeten zijn om de voorgeschreven beweging te kunnen uitvoeren, maar daarentegen is verzuimd aan te geven, hoe de onderwijzer zorgt, dat de recruten, die het richteu nog niet beoefend hebben, gericht zijn. Om dit netelig vraagstuk te ontgaan, zou meu eenvoudig de hier vrij nuttelooze oefening kunnen laten vervallen en haar bij het richten onderwijzen. 16. Den rechtervoet niet voorbrengen maar voorzetten. Daar de recruten in deze houding moeten aantreden, zou het meer in overeen stemming met eene goede volgorde zijn, hun die het eerst te onderwijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 341