- 25 - onder liet begrip van geweld en bedreigingbewoond huis, aanhoorig- heid, braakinklimming, valsclie sleutels, nacht en openbare weg, thans kan dat alles door eigene studie worden verkregen, waardoor de rechter in staat ia, daar, waar de Auditeur-militair eene andere meening mocht zijn toegedaan, ook zijne eigene opvatting, op wetenschappelijk juridische gronden gebaseerd, te doen gelden. Al hetgeen de militaire rechter op het gebied van het gemeene strafrecht zal moeten weten, bekend gesteld in het door het Departement van Oorlog op gegeven programma, kan hij in het door ons besproken werk vinden, zonder zijn toevlucht tot andere commentaren te nemen. Behalve de verklaring, aan ieder artikel van het strafwetboek voor Europeanen en Inlanders gegeven, vinden wij eene rijke verzameling van de meest belangrijke arresten van het Hoog Gerechtshof van Nederlandsch-Indië en andere, buitenlandsche rechtscolleges, die ons doen kennen, hoe in vele gevallen de Jurisprudentie, zoowel hier te lande als elders, gevestigd isdoch daarmede niet tevreden, heeft de kundige schrijver niet geschroomd de zijns inziens minder juiste rechterlijke beslissingen te wederleggen (1). De rechter, welke over een geval te oordeelen heeft, waar een verschil tusschen den schrijver en eene rechterlijke beslissing bestaat, kan zeker daar mede niet anders als zijn voordeel doen ter verkrijging van een eigen zelfstandig oordeel. (1) Eene meening van den sohrijver, welke wij o. a. gaarne deelen, betreft de belangrijke vraag, of ook onze thans vigeerende strafwet in N. I. bij doodslag den wil om te dooden vordert. Herhaaldelijk ia door het Opperrechterlijke College zoowel in Indië als in Nederland, vóór de invoering van het nieuwe strafwetboek, aangenomen dat in het stelsel van den Code Pénal en dus ook van het strafwetboek in Nederlandsch- Indië de gevolgen van moedwillige handelingen ook dan zelfs, wanneer die niet zijn bedoeld of voorzien, den dader moeten worden toegerekend. Yoor doodslag is alzoo genoeg de wil om te beleedigen en wordt niet vereischt om te dooden. Een klap, die in verband met op dat oogenblik aanwezig geweest zijnde ziekte eene hersenschudding heeft teweeggebracht, die den dood heeft veroorzaakt, levert alzoo doodslag op. Deze leer acht schrijver onjuist, waartegen dan ook (deel I, blz. 409 en volgende) gewichtige bedenkingen worden aangevoerd, waarin het bewijs kan worden gevonden dat onze Indische strafwet wel degelijk, evenals de nieuwere wetten, verwondingen kent, welke den dood als niet bedoeld gevolg der daad na zich sleepen. Een militair, die een ander een klap geeft, zal voor dienB dood niet aansprakelijk zjjn, wanneer die dood zonder den ziekeljjken toestand van lever of milt van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 34