HET HARNACHEMENT ONZER BEREDEN WAPENS Bij eene vergelijking tusschen de harnachementen, in gebruik bij de Indische artillerie en cavalerie, ziet men dadelijk dat deze aanmerkelijk van elkander verschillen. In sommige gevallen is hiervoor een ge gronde reden aan te voeren; zoo moeten b. v., daar de rijpaarden bij de artillerie ook als trekpaarden moeten kunnen invallen, hunne zadels en staartriemen er ook op ingericht zijn, om het borstgareel met de strengen te kunnen bevestigen en dit maakt natuurlijk eenig verschil noodzakelijk met het harnachement der cavalerie, doch is daarom volstrekt geen reden waarom de rijpaarden bij beide wapens ook in alle andere opzichten zoo geheel verschillend .worden opgetuigd. Slechts de singels (1), halsbanden en watertrenzen, bij beide bereden wapens in gebruik, zijn van hetzelfde modelalle andere tuigdeelen verschillen. Het harnachement der Indische cavalerie heeft veel overeenkomst met het rijharnaehement der Nederlandsche artillerie (met uitzon dering van het hoofdstel); dat der Indische artillerie echter heeft niet de minste overeenkomst met het harnachement van het zusterwapen in Nederland. Of de Indische artillerie, tengevolge van al die verschillen met de zooeven genoemde wapens, van een beter of een slechter harnachement is voorzien dan deze, zal uit het onderstaande blijken. Daar het doel van dit opstel is een zooveel mogelijk gelijk harnachement voor de beide Indische bereden wapens te bespreken, zal ik genood zaakt zijn hier en daar een vergelijking te maken tusschen de tuig deelen bij die wapens in gebruik en het harnachement der Neder landsche artillerie. Vooraf echter eenige opmerkingen over zadeltuig in het algemeen, wat betreft de te bezigen ledersoorten en de confectie. Een groot ongerief voor de in Indië vervaardigde tuigdeelen is de slechte bereiding der Inlandsche ledersoorten. Zelden toch treft men een stuk Inlandsch leder aan van eenigszins aanmerkelijke (1) Het model der cav.-singels is pas onlangs door de artillerie overgenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 359