356 echter gemakkelijk te verhelpen door aan de binnenzijde een kus sentje van zeemleder aan te brengen, gevuld met koehaar. Verder behooren de kappen en stooten van den neus- en keelriem van enkel leder vervaardigd te worden en moeten ter voorkoming van onaan gename drukking op de kaakboorden aan de binnenzijde met vilt gevoerd worden. Het geheel kan bovendien wat lichter en leniger zijn. Bij iederen kaptoom zou nog moeten worden afgeleverd een hoofdstel tot trensgebit, dat ter weerszijden is voorzien van twee zeer kleine Mg. katrolletjes ter geleiding van den opzetteugel. Op deze wijze bevestigd, zou de opzetteugel beter werken, dan dat men hem door den keelriem steekt of door een paar ringen laat glijden. Long es tot cavecons. Deze zijn van wagenlij n. Het komt mij doelmatiger voor ze van singelband, b. 0.030M., te vervaardigen. Dit is veel aangenamer in de hand van den africhter en laat zich beter opschieten dan wagenlijn, aangezien er geene slagen in kunnen komen. Voorts zal men met singelband het paard niet kunnen schaven, indien het door onvoorziene omstandigheden in de longe verward mocht raken. Hoofdstellen tot dubbele trens. Deze zijn in Nederland in gebruik bij het rijden met de africhtingstrens en als zoodanig in den Ned. Instructie Inventaris omschreven, Waarom ze in Indië niet worden gebruikt en men er hier de voorkeur aangeeft, de paarden met ge transformeerde watertrenzen af te richten, mag als een raadsel worden beschouwd. Na hetgeen daartoe reeds in dit tijdschrift door andere bereden officieren is geschreven, (1) behoef ik hier niet de noodzakelijkheid aan te toonen van bovengenoemde hoofdstellen in Indië in te voeren. Af richtingstrenzen. Hiervoor geldt hetzelfde wat hierboven van de hoofdstellen tot dubbele trens is gezegd. Bij eene aandachtige beschouwing van het haruachemeut der cavalerie en van dat der bijdehandsche en rijpaarden der artillerie, merkt men de volgende verschillen en gebreken op. (1) Zie o. a.„De africhtingstrens" door den maj. der cav. Von Miclialofski I. M. T. 1885, No. 6 en „liet poetsen der paarden aan de watertrens bij do Indische „cavalerie" door X. I. M. T. 1886, No. 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 365