430 moest de man in de keuze tusschen die twee houdingen ten minste vrijgelaten worden. Over de vuursoorten werd reeds vroeger gehandelddaarbij werd voor de eenvormigheid voorgesteld om het commando „tirailleurvuur te vervangen door het eenvoudige „vuren" 236); wil men bij uitzondering meer dan 3 patronen verschieten, zooals bij de inleiding tot den stormaanval, dan kan het commando luiden: „doorvuren." Bij het groepsgewijze terugtrekken der tirailleurlinie moet er op gelet worden, dat het front vrij is vóór de achterste groep het vuur opent 241). Het zal niet altijd bij één enkelen terugtocht kunnen blijven, zooals die paragraaf aanleiding geeft te vermoeden, doch veelal zal het bij groepen teruggaan over eenigen afstand van stelling tot stelling moeten doorgezet worden. Om de gedachte te bepalen, zal ook hier een afstand voor de sprongen aangegeven moeten worden. Welk vuur doet de G. C'. afgeven, nadat de stormende linie op het aanvalspunt of in de vijandelijke stelling is gekomen? Salvovuur zal het beste zijn, maar dan moet dit ook voorgeschreven worden en niet overgelaten aan het inzicht van een G. C'. Derde artikel. Zooals reeds meermalen werd opgemerkt, bestaat er in het nieuwe reglement een prijzenswaardig streven om meer zorg te besteden aan de opleiding van den enkelen manhiervan geeft dit artikel weer een loffelijk getuigenis. Niet voldoende bekend met de werking dei- verschillende spieren bij de onderscheidene bewegingen, zullen wij ons onthouden van eene beoordeeling der voorgeschreven oefeningen. Daarom slechts een paar opmerkingen over dit artikel. Het schijnt overbodig den recruten bij elke oefening de bewegingen uit te leggen 247); bij eenigszins geoefende manschappen is dit evenmin noodzakelijk als b. v. bij de handgrepen, waar dergelijke bepaling niet voorkomt In de 252 en 253 komt het ons beter voor, den stand van de hand bij de tweede beweging naar de nagels te bepalen, evenals in 251, dan wel naar den rug der hand; door het spreken over de handpalmen wordt onwillekeurig het valsche denkbeeld opgewekt, dat de hand geopend en niet tot een vuist gesloten is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 439