34 Wat zou een eskadron cavalerie, waarvan de meeste paarden op beslag staan, moeten beginnen, wanneer liet zich gedurende geruimen tijd ergens in de binnenlanden van Java in berg- en steenachtig terrein moest ophoudenterwijl de hoefsmid geen voldoende gereedschap, geen werkplaats, enfin niets heeft om de paarden, die het noodig hebben, van beslag te voorzien Het is wel zeker, dat spoedig na het verslijten van het beslag de paarden grootendeels onbruikbaar zou den worden. Aan zulke ongemakken mag de cavalerie niet zijn blootge steld, wanneer men het in de hand heeft, om, met bijna geen kosten en met weinig moeite, zulk eene leemte aan te vullen. Harnachement. Een zadel moet, aan de grootst mogelijke lichtheid, soliditeit en een gemakkelijken zit paren, en daarenboven de noodige ruimte be zitten tot medeneming van hetgeen de cavalerist te velde noodig heeft. Zonder zijne soliditeit te verliezen, kon onze zadelbok lichter zijn de voor- en achterboom zijn te zwaar en de stegen te lang. Yoor hetgeen men hier kan afnemen, kan men de zooeven besproken ijzers medevoeren. Door de te lange stegen heb ik paarden zien druk ken aan de heupen. Ook bemoeilijkt een te lang zadel de gangen. De vraag omtrent voortuig en staartriem heeft in Indië zijne oplossing nog niet gevonden, niettegenstaande men het in de Euro- peesche legers over den staartriem vrij wol eens ishij is nl. afgeschaft. Het voortuig is bij verscheidene behouden. Ik ben van oordeel, dat men gevoegelijk beide kan weglaten zij vermeerderen het te dragen gewicht met ongeveer -i KGf. en zij hinderen het paard in zijne bewegingen, vooral bij terreinrijden eu zwemmen. Wanneer de cavalerist bij het opklimmen van steile hellingen zich goed aan de manen vasthoudt, dan heeft hij geen voortuig noodig; hierbij moet hij dan vooroverzitten en de knieën goed aandrukken. De meesten kunnen dit echter niet of niet voldoende er moesten m. i., om den cavaleristen dit te leeren, afzonderlijke oefeningen gehouden worden zonder of met zeer losse singels, waarbij de man werkdadig kan zien, welke uitwerking die hulpen hebben. Bij het beklimmen van hellingen hoort men altijd de officieren en ook wel het kader roepen „manen vasthoudenomdat er weinigen

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 43