445 worden en dat is juist wat men vermijden wil. Wil men de tegen woordige bevestigingswijze aan de stegen blijven behouden, dan moeten deze aan de binnenzijde minstens ter diepte van 1 cM. worden ingesneden. Voorziet men de stijgriemen aan het stooteinde van een belegstuk, z. a. bij het pas aangenomen model het geval is, dan vervalt men weder geheel in het nadeel, hierboven bij te dikke stijgriemen be sproken, daar juist de stoot door de stegen wordt gestoken. Voor de stevigheid behoeft men waarlijk de stooten niet te verdubbelen, want op het stooteinde heeft de stijgriem het minste te lijden. Bij de bezichtiging toch van een 30tal afgekeurde stijgriemen van de cava lerie te Soerabaja bleek het mij, dat de raeesten waren doorgesleten op het oog van den stijgbeugel en aan het einde van de dubbel ge naaide kap. Slechts één stijgriem was op een der gespdoorngaten versleten. Waar zulks eenigszins mogelijk is, moet men dubbel ge naaide gedeelten op riemen vermijden, daar dat steeds aanleiding tot spoedige slijtage geeft, door het gebrek aan lenigheid dat de riem daardoor verkrijgt. (1) De bevestiging aan de stegen en door den beugel is wel zeer eenvoudig, maar, z. a. ik hierboven reeds zeide, onpractisch. Niet alleen omdat aan die bevestiging de sub 2° beschreven na- deelen zijn verbonden, maar ook omdat dit aanleiding geeft tot spoedige slijtage van den stijgriem. Deze toch wordt bij het bevestigen en uithalen steeds tusschen twee sleuven doorgetrokken en schuurt daar bij ter weerszijden langs het hout der stegen, terwijl hij op 2 plaatsen genoodzaakt wordt zich tot een rechten hoek te buigen. Daardoor slijten sommige stijgriemen zoo ver af, dat ze ten laatste zoo dun worden dat ze moeten worden afgekeurd, al zijn er nog geen barsten en scheuren in aanwezig. Dat de stijgbeugel aan deze spoedige slijtage ruimschoots zijn aan deel heeft, zal hieronder bij de beschrijving van dien beugel worden besproken. Voorts nemen de inzinkingen der stegen eene draagvlakte van 16 cM2. in beslag, waardoor de steeg op andere plaatsen van de ribben met zooveel te meer gewicht zal drukken. Dit is een 1887, Dl. II. 29 (1) Indien een riem over zijn geheele lengte dubbel genaaid is, vermeerdert zulks de stevigheid, zonder dat de slijtage daardoor wordt bespoedigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 454