452 den linkerpoetszak een klein taschje te maken voor 12 patronen, die men als voorraad wel voldoende kan achten. Nu zal het herladen van de revolver eenigen tijd vorderen doordat de patronen uit den poetszak worden genomen, doch dat is geen bezwaar. Wanneer men toch in de onmiddellijke nabijheid van den vijand zijne zes patronen heeft verschoten, heeft men geen tijd meer tot herladen, al had men de patronen nog zoo gemakkelijk voor het nemen. Tot dusverre heb ik alleen die tuigdeelen besproken, welke bij de beide Indische bereden wapens in gebruik zijn en welke volgens mijn bescheiden oordeel geheel denzelfden vorm en dezelfde benaming zouden kunnen hebben, terwijl ik ook de wenschelijkheid heb trachten aan te toonen van de invoering van nog niet bestaande harnachements- voorwerpen. De gelijkvormigheid in het harnachement der beide Indische be reden wapens zou m. i. de volgende voordeelen opleveren 1°. Vergissingen bij aanmaak kunnen niet meer voorkomen, voor zooverre die vergissingen het gevolg zijn van naamsverwarring. 2°. Het harnachement der cavalerie zou in zijn geheel ook in den Instructie-Inventaris beschreven kunnen worden (1), wat men een voordeel kan noemen voor hen die wel eens gegevens omtrent har nachement noodig hebben. 3°. De zadelmakers der cavalerie zouden bij ontstentenis van een zadelmaker der artillerie tijdelijk de reparatiën bij de batterijen kunnen uitvoeren, en omgekeerd. En hiermede neem ik afscheid van het harnachement der cavalerie, om verder nog enkele tuigdeelen te bespreken, die uitsluitend bij de artillerie in gebruik zijn. Karwatsen. Deze voorwerpen laten, wat practische bruikbaarheid betreft, niets te wenschen over, althans voor de bereden stukrijders. Ze kosten echter vrij veel en zijn spoedig versleten, om welke reden men ze bij de geleiders der draagpaarden wel door goedkooper en duur zamer voorwerpen zou mogen vervangen. Een zeer voldoende karwats (1) Die tuigdeelen, bij de cavalerie alléén in gebruik, zouden dan in Hoofdstuk XV thuis behooren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 461