473 zal moeten geschieden, thans niet bestrijden. Wellicht bevinden wij ons weder nabij een keerpunt in den loop der Atjeh-geschiedenis. De jongste invallen op groote schaal binnen onze linie, zoo bloedig en beslist door onze troepen afgewezen, zijn verschijnselen van te hevigen aard, om op een blij venden toestand te wijzen. Zijn het de laatste stuiptrekkingen der oorlogspartij, die zich te vergeefs tegen de vredelievende stemming van de meerderheid der bevolking verzet en ten koste van wat het zij, een succes moet hebben, om zich staande te kunnen houden? Of duiden zij op een naderend algemeen offensief des vijands, waarvan wij tot heden nog slechts de voorboden hebben ontwaard Of wel eindelijk is het, zooals sommigen beweren, slechts een toeleg van Tengkoe di Tirou die, van zins zijnde zich evenals vroeger Habib Abdoel Backman door ons te doen afkoopen, den prijs zijner onderwer ping op deze wijze wat hooger wil doen aanslaan De naaste toekomst zal hierop, hopen wij, het antwoord geven. Wij vermelden nog dat de brochure voor een groot deel ingenomen wordt door eene wederlegging van het artikel „De eer of de schande", waarin de heer Kielstra in den Tijdspiegel de inkrimpingsdenkbeelden van den heer Nederburgh had bestreden, daarna een overzicht geeft van den nood- lottigen invloed van den Atjek-oorlog op het leger en de noodzakelijkheid tot versterking van dat leger betoogt, om ten slotte de wijze van uitvoering der inkrimping en de daaraan verbonden voor-en nadeelen meer uitvoerig te bespreken in den geest der hierboven aangehaalde conclusiën, sub 14/m YI. Van bovengenoemden Instructie-Inventaris, waarvan de verschillende onderdeelen achtereenvolgens met korte tusschenpoozen het licht zullen zien, is thans de eerste aflevering verschenen. Zooals de bewerker op het titelblad mededeelt, zal het werk bevatten de omschrijving van de grond stoffen, de afmetingen, het gewicht, de bestemming, de oplegging, het onderhoud en de wijze van verpakking bij verzending van alle voorwerpen, Instructie-Inventaris van de voorwerpen, bij de Militaire administratie in gebruik, beheer of bewaring, zooals die voorkomen in de Prijslijst, uitgegeven bij de Algemeene order voor het Leger No. 63 van 1885, samengesteld door H. C. W. Kogenschot, kapitein-kwartiermeester bij de Militaire administratie. Ernst en Co. Batavia en Noordwijk. 1887.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 482