488 De over de borst gaande riem, waarmede de veldflesch vroeger gedra gen werd, is thans vervallen on vervangen door een aan het lederen om hulsel der flesch vastgenaaiden lederen riem, met vernikkelden karabijn- haak, waarmede de veldflesch aan den ring van den broodzak kan wor- hen ingehangen. Voor 't geval bij de veldflesch geen beker (model 1869) behoort, wordt deze in den broodzak medegevoerd. 9. Het pioniergereedschap. De foedralen van het pioniergereedschap zijn belangrijk gewijzigd. De riem toch, waarmede het om het lijf gehangen werd, is geheel vervallende schop wordt nu in een foedraal aan den koppel onder het zijdgevreer gedragen. Deze wijze van dragen is niet alleen zeer gemakkelijk, maar levert ook nog het voordeel op, dat men de schop spoedig tot gebruik gereed heelt. 10. De helm. Dit hoofddeksel heeft bij de nieuwe uitrusting veel van zijne sierlijk heid verloren, daar de schubachtige ketting door een lederen stormband is vervangen en het metalen beslag van de voorste klep is vervallen daarentegen is zijn totale gewicht veel geringer geworden, doordat o.a. ook de achterste klep kleiner is gemaakt. Bovendien zijn in de punt, in plaats van twee, vijf gaten voor ventilatie aangebracht. De garde- en grenadierregimenten hebben evenwel den vroegeren helm behouden. Ten slotte dienen nog nader vermeld te worden de nieuw ingevoerde rijgschoenen, (1) waarvan elk man een paar bij zich draagt om te kunnen gebruiken, wanneer zijne hooge laarzen tijdelijk onbruikbaar zijn. Deze schoenen hebben eene 12 cM. hooge schacht van waterdichte stof met oogen en haken, en zijn gedeeltelijk met leder bezet. Deze schoenen kunnen in de natuurlijke kleur met was bestreken of gepoetst, worden ge dragen tevens zijn ze zeer licht en gemakkelijk. Do bewerker van bovenstaande beschrijving, de heer v. d. G., voegt er de volgende beschouwing aan toe Uit de beschrijving der verschillende uitrustingstukken en van de wijze van dragen blijkt, dat alle nadeelen, welke door de militaire geneeskundigen aan de oude uitrusting toegekend werden, bij de nieuwe zijn vervallen. Het totale gewicht der uitrusting toch wordt thans afwisselend en gelijk matig op de schouders en de heupen gedragen; de ademhaling kan vrij geschieden, doordat de borst vrij is gelaten; de rug wordt minder warm, (1) Genoemd bij de beschrijving- van den ransel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 492