524 kan toch bepaald worden, dat de manschappen zich in front herstellen. Het markeeren van den pas door de tweede en achterste sectie 52geschiedt op commando harer commandanten. De colonne met halve sectiën bestaat niet meer, het verminderen van frontbreedte is derhalve beperkt tot de verandering van de pelotons colonne in de sectiecolonne. "Wel is nu de halve sectie een tactisch onderdeel geworden en zou de groepencolonne in dat opzicht eenige reden van bestaan hebben, maar als gevechtscolonne is ze onbruikbaar, en in de marschcolonne wordt uitsluitend gebruik gemaakt van den flankmarsch. Om welke reden kan de frontbreedte alleen verminderd worden bij eene marcheerende colonne op geheelen afstand 53)? Vroeger toen de colonne op geheelen afstand ook marschcolonne was, kon het beschouwd worden, alsof het verminderen van front alleen gedurende den marsch zou toegepast worden. Nu echter voor de gevechts colonne die beweging behouden werd het nut daarvan willen we niet ontkennen komt het ons voor, dat ze eveneens moet kunnen plaats hebben bij eene gesloten colonne en bij eene stilstaande. (Zie B.-S. Tweede Afdeeling.) De C.-C'. dient zich te overtuigen, dat de guides zich op hun voorman richten 54). Waarom is het richten der guides niet voorgeschreven bij de colonne in beweging? Het onnoodige en bij den marsch bijna onuitvoerbare voorschrift van het vroegere reglement, dat de voorste guide zich op het W.-C°. in de lijn van de guides aan de spil stelt, is nu zeer terecht ver vallen; de guide moet de zwenking der afdeeling leiden en daartoe op den uitzwenkenden vleugel blijven. Trouwens waartoe dient het Bij het uitzwenken in colonne en in meer dergelijke gevallen zou het dan eveneens moeten plaats hebben; wilde men echter het afbakenen van de lijn van bataille behouden, dan zou daarvoor een gegradueerde uit het opsluitend gelid gebezigd kunnen worden. Bij het aannemen van den flankmarsch door eene colonne in beweging 55is het voorschrift voor de guides, die aan het hoofd komen, niet juist, daar zij dan niet hunne reglementaire plaatsen krijgen. Het sterkst springt dit in het oog, indien de marsch met verdubbelde rotten wordt aangenomen. Bij het zwenken met verdubbelde

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 533