529 doorloopt de uiterste sectie bij het vormen der open colonne 87 of 61 pas en der gesloten colonne 61 of 41 pas, al naarmate op een der vleugelsectiën of op eene sectie uit het midden wordt samenge trokken. Alleen bij den overgang tot de gesloten colonne op eene middensectie is het reglement dus in het voordeel. De colonne met pelotons is volgens het reglement samengetrokken, nadat een der pelotons 76 of 44 pas heeft afgelegd, naarmate de open of gesloten colonne moet gevormd worden. Maakt het peloton, waar op de beweging geschiedt, evenwel plaats, zoo behoeft er slechts 38 pas doorloopen te worden voor beide colonnes. "Wil men de colonne op het midden samentrekken met gelijktij- digen afmarsch, dan is na 38 pas de open colonne en na 19 pas de colonne op halven afstand of de gesloten colonne gevormd. Ook uit de pelotonscolonne of de colonne op het midden is de voorwaartsche afmarsch de kortste wijze om de sectiecolonne te vor men, in het laatste geval moet men slechts zorgen, dat de sectiën van hetzelfde peloton bij elkander blijven. Yoor de ontwikkeling uit de colonne moet men eveneens op snel heid bedacht zijnuit dit oogpunt beschouwd verdient de overgang tot de batailleformatie door middel van den flankmarsch zeker de voorkeur, om zijwaarts in bataille te komen, omdat elke andere wijze langer duurt. Bovendien is het daarvoor onverschillig, welke de colonneformatie is, terwijl voor het zijwaartsch inzwenken de ge sloten colonne eerst geopend moet worden. Waartoe moet ter rechter-(linker-) zijde in bataille behouden blijven? Vroeger toen inversie niet gebruikelijk was en de le sectie steeds op den rechtervleugel moest staan, had die beweging reden van bestaan, maar nu aan eene bepaalde volgorde der sectiën geene waarde wordt gehecht behoudens het bijeenhouden der pelotonskan die vorm verandering nutteloos genoemd wordenin de onmiddellijke nabijheid van den vijand zal ze nimmer toegepast worden, dan zal men liever in bataille zwenken; niet tegenover den vijand zal het gemakkelijker zijn de sectiën uit de flank te doen marcheeren en op de gewilde plaats met rotten in bataille te laten zwenken. Het carré kan nu alleen uit de orde van colonne gevormd worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 538