531 moeten kunnen overgaan; indien de compagnie b. v. in bataille staat en men wil in carré bivakkeeren, dan zou bet toch zeer omslachtig zijn om eerst tot eene colonneformatie over te gaan, vóórdat carré gevormd kau worden. De bepaling omtrent de geweren, gegeven aan het slot van 64, is zeer doelmatigo. i. moet hetzelfde gelden bij de wendingen in 65. Bij het herstellen der colonne uit de carréformatie komt mede uit, dat het reglement minder rijk aan bewegingen is dan het vroe gere. Waarom kan men niet in open sectiecolonne of in gesloten pelotonscolonne terugkomen, het carré toch kan uit die vormen ont staan? Uit het carré moet men ook tot de orde van bataille kun nen komenwil men nu de bataille-opstelling aannemen, dan moet eerst de gesloten sectiecolonne gevormd en hieruit tot de orde van 'bataille overgegaan worden. Bajonetaanval. Dat bij het attaqueeren in colonne alleen door de voorste afdeeling de geweren geveld worden, is een overblijfsel ui^ het vroegere reglement; bij de wijze van vellen volgens 147 R.-S. bestaat er geen bezwaar, om die houding door de geheele compagnie te doen aannemende looppas is daarin minstens even gemakkelijk als met het geweer omlaag en men verkrijgt het voordeel, dat dan de geheele compagnie tot den aanval gereed is. Tweede afdeeling. Bij de tweede afdeeling der C.-S. zullen we niet in bijzonder heden stilstaande verbeteringen daarin aangebracht b. v. in het dragen van, het salueeren en het doen van aanwijzingen met de sabel, enz. vallen te spoedig in het oog en kunnen met stilzwijgen voorbij gegaan worden. Bij eene herziening van de C.-S. zal ook aan taal en stijl meer zorg moeten besteed worden, de juistheid en kortheid laten hier en daar te wenschen over, terwijl zinnen alsonderhouden van hem den afstand 40), houden voor hun persoon halt 46), blijven voor hun persoon staan 50), enz., er zeker geen aanspraak op kunnen maken goed Nederlandsch te zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 540