533 voorbereiding tot de eigenlijke gevechtsoefeningen. Dit wordt in 66 zeer terecht erkend. Die gevechtsöefeningen in een afzonderlijk voorschrift te behandelen, laat zich verdedigen of evenwel dat voor schrift beantwoordt aan de door 66 opgewekte verwachting, is eene vraag, welke we mogelijk later zullen onderzoeken. Wat de opstelling aangaat, de normale vorm, waarin een bataljon moet verzameld worden, hetzij uit de marscncolonne in afwachting van den overgang tot het gevecht de zoogenaamde rendez-vous-formatie dan wel om samen te trekken na afloop daarvan, die normale vorm moet zijn gesloten met compagniescolonnes; de massa-opstelling vol doet volkomen hieraan, omdat zij eene snelle ontwikkeling tot elke gewilde gevechtsformatie toelaat, de opstelling in bataille is hiervoor niet geschikt. Deze kan alleen gebruikt worden voor parade-opstel ling en in enkele bijzondere gevallen ook om aan te treden, hoewel daarvoor het liefst moet gebezigd worden die formatie, waarmede men het meest vertrouwd moet zijn, dus de massa. Waar blijft de korporaal-tamboer, indien de compagniescolonnes gevormd zijn 11, voorlaatste alinea)? Eerste afdeeling. Het zal op het le commando van 16 voor de C.-Cn. moeielijk zijn te weten, naar welke zijde de B.-ö'. wil laten richten, tenzij deze zich, om de S.-Cn. in de richting te bevestigen, steeds naar dien vleugel van het bataljon begeeft, waarnaar gericht moet worden. De colonne met divisiën is vervallen, het front daarvan is bij vol tallige compagnieën dan ook te uitgebreid. Het samentrekken in colonne kan niet uitgevoerd worden, zooals is voorgeschreven; de divisie, die door front-en flankmarsch rechthoekig in de colonne rukt, verspert den weg aan de daarnaast staande di visie, die langs den kortsten weg door flankmarsch in colonne moet komen. Dit blijkt duidelijk wanneer men deze beweging door eene schets op schaal voorstelt. (1) (1) Tot ons leedwezen kon deze schets, die wij duidelijkheidshalve hadden bij gevoegd, niet in den tekst worden opgenomen, daar de gewone hulpmiddelen der drukkerij hiertoe te kort schoten en de tijd ontbrak om ze op eene afzonderlijke plaat te doen graveer en.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 542