534 Wil men het samentrekken in colonne niet gepaard doen gaan met een gelijktijdigen afmarsch (zie beschouwingen over de colonnes bij de C.-S.) dau zullen alle divisiën de beweging uit de flank moeten verrichten. Indien bij de verandering van richting eener stilstaande colonne 27) ook de voorste divisie, waarop de beweging plaats heeft, langs den kortsten weg naar hare nieuwe plaats moet marcheeren, had dit ook wel onmiddelijk in de C.-S. geleerd kunnen worden welk nut heeft het daar een langeren weg te kiezen? De 28 t/m 35 haddeu veilig met 27 kunnen samensmelten, onder verwijzing naar de 40 t/m 56 der C.-S. De enkele op merkingen in 28 en 32 konden gevoegelijk daarbij tevens inge- lascht worden; het zou eenvoudigor zijn geweest. Nu bestaat er vol strekt geene gelijkvormigheidhier wordt hetzelfde commando van de C.-S. herhaald 28, 29, enz.), daar wordt naar die commando's verwezen 30, 31, enz.), met bijvoeging dat de B.-Cb ze doet, alsof dit niet voldoende blijkt uit 13. Hoewel bij de ontwikkeling voorwaarts in bataille, uitgevoerd als aangegeven in de 36 en 37, de divisie, die rechthoekig naar de lijn van bataille marcheert, de beweging van do naastvolgende divisie, welke die lijn langs den kortsten weg moet bereiken, niet bepaald stremt, zoo is het toch aan te bevelen dat alle divisiën de beweging uit de flank volbrengen, al ware het alleen voor de eenvormigheid met het samentrekken. Evenals bij de C.-S. opgemerkt werd, zouden we voorgeschreven willen zien, dat het ontwikkelen voorwaarts in bataille in den regel naar beide zijden moet geschieden en alleen bij uitzondering naar ééne zijde; bij de oefeningen met compagnies-colonnes is dit beginsel wel gevolgd (§§58 en 59); waarom ook niet hier? Tweede Afdeeling. De compagnies-colonnes met pelotons worden in het reglement niet beschouwd al een der hoofd-formaties, maar meer als een toevallige vorm behandeld. Zooals uit de beschouwingen over de colonnes der C.-S. blijkt, zouden wij aan de colonnes met twee sectiën-front (veel al liefst colonnes op het midden) grooter gewicht willen toegekend zien, als in vele gevallen de voordeeligste gevechtsvorm.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 543