535 De bevoegdheid, in 40 verleend aan de C.-Cn. om te beslissen of na het halt honden de geweren moeten afgezet en op de plaats gerust moet worden, komt ons beter voor dan het stellige voorschrift uit het vroegere reglement. Bij de oefeningen op het exercitie-terrein, waar de bewegingen elkander snel opvolgen, hebben het afzetten der ge weren en het rusten geen zin en vermoeien de troepen meer, dan er gemak door wordt aangebracht, wat toch het doel moet zijn. De meerdere vrijheid van handelen, ook in andere opzichten toe gestaan aan de C.-C11., stemt volkomen overeen met het beginsel van gevechtseenheid, aan de compagnie toegekend. Daar uit de compagnies-colonnes met pelotons alleen de open com pagnies-colonnes gevormd kunnen worden 41), zijn er twee com mando's noodig, indien de B.-O. in gesloten compagnies-colonnes wil doen overgaan; dit had op één commando kunnen geschieden, de uitvoering blijft wel dezelfde, maar door het onmiddellijk achter elkaar volgen der bewegingen zouder een tweede commando te moeten afwachten, wordt de formatie bespoedigd. Plet verminderen van front bij eene stilstaande colonne is in de C.-S. niet onderwezen dat het wel degelijk de bedoeling is dit hier toe te passen, blijkt ook uit 55 ten duidelijkste. De slotzin van 42 heeft natuurlijk alleen betrekking op het formeeren der colonnes, niet op het oprukken van open in gesloten colonne, dit moet steeds opvolgend plaats hebben. Bij het omtrekken van een beletsel in den flankmarsch 43) zullen de colonnes altijd hunnen afstand verliezenzoo eenigszins mogelijk moet het daarom op eene andere wijze uitgevoerd worden. Daar de colonnes steeds uit de rechter flank marcheeren 43) komen de afdeelingen door den rechtschen opmarsch 44) bij in versie in de colonne terug; dit heeft geen enkel nut en had voorkomen kunnen en moeten worden. Waarom moet, in het bijzonder bij het verminderen of vermeerderen van de uitgestrektheid der linie, de C.-C'. de richting bevelen 45) in afwijking van het voorgeschrevene in 40? Wat het veranderen der tusschenruimten in de linie betreft is het oude reglement eenvoudiger en verdient daarom de voorkeurbij het uitbreiden tot deployementsafstand en bij het aansluiten tot de

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 544