536 massa toch waren de commando's minder omslachtig; werden geene afstanden genoemd dan moest bij het uitbreiden steeds de normale tusschenruimte genomen en bij het aansluiten altijd de massa gevormd worden. Wel is is waar werd er toen en nu niet hetzelfde verstaan onder massa, maar daar het toch niet zal voorkomen, dat de open compagnies-colonnes tot op 3 pas moeten aansluiten, zonder tevens tot de gesloten colonnes op te rukken, is dit geen bezwaar om hierin het vroegere reglement te volgen. De genoemde colonne marcheert voorwaarts dan wel maakt rechts omkeert 47). Dat er van het woord afstand in 48 eene verklaring wordt gegeven, is zeer te prijzen; die verklaring moet evenwel duidelijk zijn, hetgeen nu niet het geval is. Ook aan de slot-alinea van die paragraaf ontbreekt verstaanbaarheid; de bedoeling zal wel zijn, dat de colonnes alle een even grooten hoek doorloopen; door richting wordt dit niet klaar uitgedrukt, omdat daaronder op andere plaatsen, b. v. in 49, iets anders verstaan wordt. Bij de ontwikkeling voorwaarts in linie op reglementaire wijze 58 en 59) zal er menigmaal eene stremming in de beweging plaats vinden, zooals weder door het teekenen van schetsen op schaal duidelijk zal worden. (1) Bij de vuren 62) zal vizier en doel voor elke divisie door haren commandant moeten aangegeven worden, de B.-C'. kan over zulk eene uitgebreidheid zich niet met de geheele leiding van het vuur belasten. Wij zijn genaderd tot het einde dezer beschouwingen. Ongetwij feld getuigt het nieuwe reglement van vooruitgangnaast veel prij zenswaards, troffen we echter tot ons leedwezen ook punten aan, waarmede we ons niet kunnen vereenigen. Dit verschil van inzicht bloot te leggen en aan het gevoelen van anderen te onderwerpen is het doel van dit opstel. (1) Om dezelfde reden, als in de noot op blz. 533 vermeld, moesten deze schet sen achterwege blijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 545