539 trekhoeken der achterspannen nagenoeg de helft kleiner worden, het geen een zeer groot voordeel is. Hoe schuiner de strengen, loopen hoe meer drukking ze op het haam te weeg zullen brengen, des te geringer zal de nuttige (horizontale) trekkracht worden. In Indië, waar de trekhoek der achterspannen 20° bedraagt, zal de verticale drukking op het haam gelijk zijn aan tang. 20° X trekkracht 0.34 X trekkracht. Bij de Ned. wijze van aanspannen zou die verticale drukking slechts tang. 11° X trekkracht 0.19 X trekkracht bedragen; voorwaar geen klein verschil. Een verder verschil tusschen de Ind. en Ned. strengen bestaat daarin, dat de eerste door middel van streng-ophoudstooten aan de hamen worden vastgegespt, terwijl de tweeden door hunne ophoud- lissen kunnen glijden. De geheele inrichting der Ned. strengen heeft verder nog de vol gende voordeelen boven die der Indische, welke voordeelen voort vloeien uit twee omstandigheden, nl. dat de strengen der midden- en vóórpaarden niets met die der achterpaarden te maken hebben, en dat alle paarden volkomen dezelfde strengen hebben. 1°. Bij onregelmatigen gang der midden- en vóórspannen, als mede bij stooten tegen steenen enz., krijgen de achterstrengen steeds rukken, welke ze weder op de achterpaarden overbrengen, hetgeen zeer hinderlijk is voor die paarden. Bij de Ned. bespanningswijze echter kan het plotseling rukken of aanzetten der midden- en vóór spannen geene stoornis aan de achterspannen veroorzaken, daar hunne trekkracht regelrecht op het voertuig wordt overgebracht, en niet op de achterstrengen. 2°. Bij de Ned. bespanningswijze is de trekhoek der achterpaarden op horizontaal terrein steeds dezelfde. In Indië is deze echter af hankelijk van de trekkracht der paarden. Indien b. v. de achterpaar den door langdurige exercitie vermoeid worden, dan zal hunne trek kracht geringer worden dan die der midden- en vóórpaarden, omdat de taak van de laatsten bij exercitiën niet zoo zwaar is als die der eersten. Hoe geringer de trekkracht der achterpaarden ten opzichte der overige spannen wordt, des te grooter wordt de trekhoek der paarden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 548