47 zooveel spoediger is verricht dan de wending. Wellicht heeft men de uitwijkingen overbodig geacht, omdat de man heeft geleerd een pas rechts te doen en linksom te maken, of een pas links te doen, linksom te maken en een sprong achterwaarts te verrichten, bewegin gen waaruit, oppervlakkig beschouwd, de uitwijkingen bestaan. In de praetijk echter zal het spoedig genoeg blijken, dat dit niet het geval is. Zoowel de wending als de sprong rechtsomkeert moeten geleerd worden, zal de man die kunnen uitvoeren. Yooral de sprong linksomkeert is niet gemakkelijk en die wendingen en sprongen kunnen toch te pas komen, als men met meer dan één vijand te doen heeft. En al was het haast niet denkbaar dat de man in het gevecht gebruik zal maken van die bewegingen, dan nog zou ik ze niet willen weggecijferd hebben, omdat men den man wel te weinig maar nooit te veel kan oefenen in het zich snel verplaatsen. Ook de uitwijkingen zou ik gaarne in eere wenschen hersteld te zien, omdat zij noodig zijn tegenover ruiters. t Is niet hetzelfde of de man eene rechtsche uitwijking maakt dan wel een pas rechts en eene wending linksom, want behalve dat bij de rechtsche uitwijking meer dan één pas wordt gemaakt, wordt er linksom gemaakt op de punt van den linkervoet en niet als bij de wending op den rechterhiel. Men komt daardoor niet op de flank van deu ruiter. at de uitvallen en stooten aangaat, geef ik de voorkeur aan die van Campen. Maar omdat op blz. 22 van de Handleiding wordt gezegd: „„Al „„deze stooten kunnen ook worden uitgevoerd op het commando Korte=stoot", Rechte—stooten vWerp=stooi'"\ zou ik ook daarin gelijkheid willen brengen, door, wanneer deze stooten gepaard moeten gaan met een uitval, het waarschuwingscommando aan te vullen met het woord Uitval", bijv. Uitvalrechte=stoot" Uitval werp= stoot Uitval lage—stootU liet uitvoeringscommando waarborgt eene goede uitvoering en, terwijl het verschil in de commando's gering is, wordt het verschil in de uitvoering duidelijk omschreven. Den verkorten stoot zou ik steeds gepaard willen doen gaan met een halven uitval. Is men zoo dicht bij de tegenpartij gekomen, dat men van den verkorten stoot gebruik kan maken, dan is de uitval

Indisch Militair Tijdschrift | 1887 | | pagina 56