88 Voor de samenstelling der rations wordt verwezen naar de bijlage S. Ter beoordeeling van kwaliteit, enz. werden bij het origineele verslag aangeboden monsters van geconserveerd vleesch, gramtwee soorten van dkall en van gedroogde aardappelen en groenten. Als voorbeeld van de soldijen is een staat, betrekking hebbende op de verschillende graden der Britsche Infanterie, in bijlage T opgenomen. Wat de Inlandsche troepen betreft, zoo is de minste betaling 7 Es. 's maands voor den soldaat bij de meeste Infanterie-korpsen. De soldaat bij de korpsen Belooclie's ontvangt Rs. 's maands. De Cavalerist bij die regimenten, die zelve in hun paarden, kleeding, uit rusting, enz. voorzien, geniet eene soldij van 27 Rs. 's maands. Na 3 jaren dienst en goed gedrag wordt de soldij met 1 R., na 6 jaren weder met 1 R. verhoogd. Het kader ontvangt hoogere soldij naar gelang van den graad, de Inlandsche officieren 75 tot 150 Rs. 's maands. Niet alleen langdurige diensttijd bij goed gedrag, maar ook goede geoefendheid in het schieten, sommige eereteekenen, enz. geven zoowel bij de Britsche als bij de Inlandsche troepen recht op ver hooging van soldij. Dit kort overzicht, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat de Britsche en Inlandsche soldaten ten deele hunne kleeding moeten betalen waarover later zal voldoende zijn, om aan te toonen, dat de Europeesche troepen veel beter, de Inlandsche troepen al thans in het garnizoen veel slechter betaald worden, dan in het Nederlandsch-Indische leger. Over het algemeen achten Britsche officieren dan ook de soldij der Inlandsche troepen te gering, vooral die van de Regimenten Cavalerie, waar de paarden privaat eigendom zijn, en zoude, naar hun mededeelingen, eene nog betere klasse van menschen voor het leger kunnen worden aangeworven, wanneer de soldijen verhoogd werden. De soldijen der Britsche troepen zijn alleszins voldoende. Naar hetgeen mij verzekerd werd, houdt de minste soldaat van zijne soldij, na aftrek van kortingen voor kleeding, enz. en na zijn supper betaald te hebben, nog f 0.30 daags voor tabak, bier, enz. over. Om nu tot de samenstelling der rations terug te keeren, valt het volgende op te merken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 101