89 De rations der Britsche troepen zijn zeer ruim en voldoen in alle opzichten aan de eischen, die zelfs bij zwaren dienst kunnen gesteld worden. In Opper-Burma werden steeds zooveel mogelijk ver- sche levensmiddelen verstrekt en dienden de conserven hoofdzakelijk voor het ontbijt op marsch, bij het onverwachts uitrukken van troe pen, bij het doortrekken van onbewoonde of verlaten streken, enz. De kwaliteit zoowel van versche als van geconserveerde levens middelen, was over het algemeen zeer goed. Het brood, in de ver schillende garnizoenen gebakken, was smakelijk en hield zich op marsch gedurende verscheidene dagen goed; de beschuit was zeer hard en werd slechts op marsch, wanneer de broodvoorraad uitgeput was, verstrekt. Het versche vleesch was in Opper-Burma, dat een prachtigen veestapel bezit, zeer goed en goedkoop. De rijst was onderscheiden in twee soortende eerste kwaliteit werd aan Euro peanen, de tweede aan Inlanders verstrekt. De geconserveerde aard appelen vormden, met groenten gemengd, een vrij smakelijk gerecht, ofschoon ik aan de vroeger te Atjeh verstrekte blikken volksspijs de voorkeur zoude geven, wat smaak betreft; van groot belang is het echter, dat het ration gedroogde aardappelen slechts de gedroog de groenten slechts van "het versche ration wegen. Dhall is eene in Britsch-Indië gewilde bijspijs, die gewoonlijk met rijst wordt genuttigd. Zooals uit de aanteekeningen bij bijlage S blijkt, moesten de Britsche korpsen voor de dagelijksche verstrekking van rhum ook te velde betalen. Wat de Inlandsche rations betreft, is het hoofdbeginsel, dat zij zooveel mogelijk in overeenstemming zijn met de gewone voeding van het gros der Inlanders in Britsch-Indië. Bij de samenstelling moest bovendien rekening gehouden worden met de groote verschil len in voeding van Hindoes, Mohammedanen, Sikhs en verder van de verschillende landaarden. Hindoes mogen geen vleesch eten, als ge volg der godsdienstvoorschriften, welke het dooden van dieren en vooral van runderen streng verbieden. Evenmin mogen zij sterken drank gebruiken, terwijl sommige kasten alleen aan land mogen kooken. Goorkha's, schoon den Hindoeschen godsdienst belijdende, zijn veel minder stipt, drinken sterken drank, dooden dieren en eten rund- en

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 102