91 Te velde echter kunnen ook voor deze paarden en ponies rations worden ontvangen, doch tegen betalingde officieren betaalden hier voor in Burma 8 Anna's per dag (1). Als algemeene regel is in 1887 bepaald, dat indien de paarden en ponies der bovenbedoelde regimenten Cavalerie te velde rations van de Intendance ontvangen, de prijs dier rations per paard (pony of aandeel in een pony daaronder begrepen) zal bedragen 4 Anna s per dag bij eene expeditie niet over zee en dat, bij expeditiën over zee, de prijs telkens zal worden vastgesteld. Die bedragen moeten maandelijks in de regiments-soldijstaten ten bate van het Gouverne ment worden gebracht. Bijlage U bevat de verschillende rations. Zooals daaruit blijkt, zijn zij in de garnizoenen en te velde even groot; zoover het mij bleek zijn zij voldoende, ook voor de ponies, ofschoon het ration gram voor deze dieren vrij gering is; aan muildieren zag ik dan ook op marsch bij de 3C brigade meermalen 5 gaba verstrekken. Gram is eene zeer gewilde soort van erwten en vormt in Vóór- Indië het voornaamste voedingsmiddel van rij-, trek- en lastdieren het wordt daar in groote hoeveelheden en ook in Burma verbouwd. Yolgens de mededeeling van Cavalerie-officieren maakt (jram de paarden en muildieren sterker en droger dan gaba, dat te veel vet aanzet. In de garnizoenen zag ik het fijn gemalen verstrekken, in Opper-Burma echter on gemalen. Tal van paarden en muildieren lieten zelfs na een flinken marsch hunne gaba, bij gebrek aan gram verstrekt, staan. Gras wordt in de garnizoenen steeds, en zoo mogelijk ook op marsch en te velde, door de ponies der Cavalerie voor de paarden van dat wapen aangevoerd. De paardenoppassers sneden het op voor ieder regiment aangewezen plaatsen, somtijds op grooten afstand te Umballa lag het grasland van een regiment op 24 Engelsche mijlen afstand en waren de ponies hiertoe telkens 2 dagen afwezig. (1) Zooals biy kt, hebben de officieren to velde zoowel hun eigen rationB als die hunner paarden te betalen. Bijzondere toelagen genieten de officieren te velde met; doch na afloop van elke expeditie wordt eene zekere schadeloosstelling uitgekeerd, naar gelang van omstandigheden vast te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 104