Het droge voeder, dat op marsch in Opper-Burma in de meeste dorpen aangetroffen werd, was meestal curbeystroo van eene graan soort met zeer kleine korrel. Op den tocht, dien ik van 21 Februari tot en met 18 Maart medemaakte, werden de Cavalerie-paarden en ponies uitsluitend hiermede en met gram of gaba gevoed en kon hun nimmer gras verstrekt worden. Hooi werd op de marschen nooit medegevoerd. Verstrekking der vivresmenages, bereiding en kookg er eedschap. De verstrekking van vivres vond in de garnizoenen in Opper- Burma dagelijks plaats door de Intendance op bons van de quar termasters der korpsen of van den persoon, die diens functiën b. v. bij de hospitalen verrichtte. De dagelijksche vivres werden ont vangen, hetzij rechtstreeks uit de magazijnen der Intendance, hetzij door tusschenkomst van deze uit de voorraden der aannemers. De quartermasters maakten de bons op voor het benoodigd aantal rations en de Intendant vulde daarna de hoeveelheden in. Moest eene troepenafdeeling marcheeren, dan werden vivres voor een zeker aantal dagen medegenomen en dagelijks des namiddags door den fungeerendcn quartermaster aan de troepen verstrekt. Bij eene colonne, uit verschillende korpsen samengesteld, had meestal ieder korps de zorg voor zijn eigen vivres; op den tocht van 3 tot en met 14 Februari, dien ik medemaakte, vergezelde echter een Luitenant-intendant de colonne en oefende hij controle uit op de dagelijksche uitdeeling der vivres aan de onderscheiden korpsen. Op marsch werd de voorraad vivres aangevuld, hetzij door aankoop in de dorpen tegen contant geld of op bons, betaalbaar bij den Intendant der brigade, hetzij uit de voorraden in de verschillende garnizoenen. Bij deze laatste wijze van aanvulling kon zonder eenig bezwaar ook geput worden uit alle magazijnen, onder het beheer van andere brigades staan de, en vond de verstrekking plaats op afzonderlijke bons van de com mandanten der detachementen van de verschillende korpsen, waaruit de colonne bestond. Alle bons voor kosteloos te verstrekken vivres waren met zwarten, voor vivres tegen betaling met rooden inkt gedrukt. Yoor de laatste vond door tusschenkomst van den Field-Paymaster inhouding plaats

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 105